Fotoğraf makinesi objektifinin üç saat açık kalmasıyla elde edilen yukarıdaki resimde kuzey göğündeki yıldızların, dünyanın dönmesiyle birlikte, Kutup Yıldızı (Demirkazık, Polaris) etrafında döndüğü görülüyor. Kutup Yıldızı'nın gökteki konumunun bu şekilde değişmeden kalmasının sebebi, dünyanın ekseninin kuzeydeki gök kutbuna en yakın yerde konumlanmış olmasından kaynaklanıyor.

Ama bu Kutup Yıldızı'nın konumunun hiç değişmediği anlamına gelmiyor. Dünya güneşin çevresindeki elips şeklindeki yörüngesinde hareket ettikçe Dünya'nın dönel ekseni aslında çok yavaş değişiyor ve binyılları bulan uzun bir süreç içerisinde farklı yıldızlar Kutup Yıldızı görevini görüyor.

Bu şekilde, 7500 yılında Cepheus takımyıldızındaki en parlak yıldız olan Alfa (a) kutup yıldızı olacak. 15.000 yılında Lyra takımyıldızındaki Vega yıldızı kutup yıldızı olurken, ondan 9000 yıl sonra ise Polaris yeniden kutup yıldızı olacak.

Kutup Yıldızı hareket etmeyip hep kuzeyi gösterdiğinden yön bulmada yüzyıllar boyu vazgeçilmez bir kılavuz olmuştur. Öte yandan, gökte görülen Kutup Yıldızı'nın yüksekliğini ölçerek bulunduğunuz yerin enlemini bulabilmeniz de mümkündür.