Yıllardan beri bilimadamları güneşimizde güçlü patlamalar olduğunu biliyorlar. Alevlerin çevreye saçılması biçiminde yaşanan bu patlamalar atom bombalarından milyonlarca kez daha fazla enerji içeriyorlar.

Ama gökbilimciler bu patlamaları diğer yıldızlardaki patlamalarla karşılaştırdıklarında, güneş patlamaları sönük kalıyor. 25 Nisan 2008'de NASA'nın Swift adlı uydusu EV Lecertae olarak bilinen bir yıldızda rekor büyüklükte bir patlama kaydetti. Bu patlama, güneşte kaydedilen en büyük patlamadan binlerce kez büyüktü. Ama EV Lacertae Dünya'ya güneşten çok daha uzakta olduğundan buradaki patlama güneş patlaması kadar parlak görünmedi. Yine de bu güneşten ayrı olarak görülen en parlak patlamaydı.

Patlamayı ilginç kılan şey yıldızın kendisi. EV Lacertae güneşimizden çok daha küçük ve soluk. Diğer deyişle, küçük, cansız bir yıldız çok güçlü bir patlama yaratabiliyor.

Peki bu nasıl mümkün oluyor? Bunun cevabı EV Lacertae'nin genç bir yıldız oluşunda saklı. Güneşimiz orta-yaşlı bir yıldızken, EV Lacertae henüz emekleyen bir bebek. Bu yıldız güneşimizden çok daha genç ve hala hızlı bir şekilde dönüyor. Bu hızlı dönüş, çalkalanan içle birlikte, güneşin manyetik alanından çok daha güçlü bir manyetik alan üretmek üzere gazları tahrik ediyor.