Merkür Güneş'e en yakın gezegen olma özelliğini taşıyor ve Dünya'nın yörüngesinin üçte biri kadarlık bir yörüngede dönüyor ve Güneş çevresindeki yörüngesini 88 günde tamamlıyor. Merkür gezegeni kendi ekseninde dönmesini 58.7 günde tamamlarken, yüzey sıcaklığı -180 ile +400 derece santigrad arasında değişiyor.

Merkür gezegeni yoğun kraterli yüzeyiyle bir uyduya benziyor. Ekvatoral çapı 4800 km olan Merkür çoğu uydudan büyük olmakla birlikte Jüpiter'in uydusu Ganimede'den ve Satürn'ün uydusu Titan'dan daha küçüktür. Ama büyük ölçüde demirden oluşmasından dolayı Merkür diğer bütün uydulardan daha büyük bir özgül ağırlığa sahiptir.

Eğer Merkür'ün yüzeyinde bulunabilecek olsaydık, bazı ilginç görünümlere tanık olabilirdik. Merkür Güneş'in çevresinde her iki dönüşünde kendi çevresinde üç kez döndüğü ve Merkür'ün yörüngesi çok eliptik olduğu için Merkür'ü ziyaret eden kişi Güneş'in doğduğunu, sonra gökte durduğunu, sonra güneşin doğduğu ufka doğru gerisingeri alçaldığını ve daha sonra başka bir ufuktan battığını görürdü.

Merkür'ün Güneş'e yakın olmasından dolayı, Dünya'dan Merkür ancak günbatımından sonra ve gündoğumundan hemen önce kısa bir süreliğine görülebilir.

Adını Roma mitolojisindeki ticaret ve kazanç tanrısı ve tanrıların habercisi olan Merkür'den alan gezegen Osmanlı Türkçesinde "Utarid" olarak adlandırılmaktadır.