Güneş Sistemi'nde yer alan Uranüs, Güneş'ten uzaklıkta yedinci ve gezegenler arasında büyüklük bakımından üçüncü sırada yer alıyor. Adı antik Yunan'daki gök tanrısı Uranüs'ten geliyor.

Bir gaz devi olan Uranüs tıpkı Jüpiter ve Satürn gibi temelde hidrojen ve helyumdan oluşuyor. Gezegenin çekirdeğinin kaya ve buzdan oluştuğu ve bunu da su amonyum ve metandan oluşan bir dış buz katmanının çevrelediği tahmin ediliyor. Gezegenin atmosferi ise büyük ölçüde hidrojenden oluşuyor ama aynı zamanda helyum ve metan da içeriyor. Uranus, –224 °C ile Güneş Sistemi'ndeki en soğuk gezegen atmosferine sahip. Karmaşık, katmanlı bir bulut yapısına sahip olan Uranüs atmosferinde bulutların en alt tabakasını su ve en üst tabakasını da metan oluşturuyor. Uranüs'ün mavi renkte görünmesi bu metan katmanının kırmızı rengi soğururken mavi ışığı yansıtmasından kaynaklanıyor.

Tıpkı diğer dev gezegenler gibi Uranüs'ün bir halka sistemi, bir magnetosferi ve çeşitli uyduları bulunuyor. Uranüs'ün en ilginç özelliği kendi çevresinde döndüğü eksenin çok eğri olması. Bu şekilde Uranüs'ün kuzey ve güney kutupları ekvator çizgisinin çok yakınında bulunuyor.