Merkür Güneş sistemindeki gezegenler arasında Güneş'e en yakın olanı. Aynı zamanda gezegenlerin en küçüğü olan Merkür'ün yörüngesi de diğer gezegenler içerisinde en eliptik olanı. Dünya Güneş'in çevresindeki dönüşünü 365 günde tamamlarken Merkür'ün Güneş çevresindeki dönüşü 88 gün sürüyor ve her iki dönüşte kendi ekseni etrafında üç kez dönüyor.

Merkür'ün görünümü Ay'a benziyor: yumuşak düzlük bölgeleriyle birlikte hayli kraterli bir yapıya sahiptir, doğal uyduları ve atmosferi yoktur. Ay'dan farklı olarak büyük bir demir çekirdeğe sahiptir ve bu da gezegen etrafında Dünya'daki kadar güçlü bir manyetik alan oluşmasına neden olur. Çekirdeğinin görece büyüklüğünden dolayı diğer gezegenler arasında istisnai bir yoğunluğa sahiptir. Yüzey ısıları büyük değişkenlik gösteren Merkür'de sıcaklık −183 ve 427 derece santigrad arasında değişir. Merkür Güneş Sistemi'ndeki dört toprak [terrestrial] gezegenden biridir ve kaya yapısı Dünya'ya benzer. Merkür'ün yüzde 70'i metalik ve yüzde 30'u da silikat materyalden oluşur.

Antik dönemden beri bilinen Merkür'ü incelemek üzere NASA tarafından gönderilen Mariner 10 uzay aracı 1974-1975 yılları arasında Merkür'ün yörüngesinde kalarak gezegen hakkında önemli bilgiler sağladı. Merkür'e gönderilen ikinci uzay aracı Messenger oldu. 2004 yılında uzaya fırlatılan Messenger 2011 yılında Merkür'ün yörüngesine oturdu.