Andromeda Galaksisi Andromeda Takımyıldızında yer alan ve Dünya'dan yaklaşık 2.5 milyon ışık yılı ötede olan bir spiral galaksi. Messier 31, M31, veya NGC 224 olarak da biliniyor ve eski metinlerde kendisinden Büyük Andromeda Nebulası olarak söz ediliyor.

Andromeda, içerisinde bulunduğumuz galaksi olan Samanyolu'na en yakın spiral galaksi. Adını gökte göründüğü bölgenin adından, Andromeda Takımyıldızı'ndan alıyor. Andromeda Galaksisi Samanyolu ve Triangulum gibi galaksilerin ve 30 kadar diğer küçük galaksinin içerisinde yer aldığı Yerel Grup'ta bulunuyor ve bu grubun içerisindeki en büyük galaksiyi oluşturuyor. Ama her ne kadar Yerel Grubun en büyüğü olsa da, kütlesi en büyük olanı değil. Yakın zamanlardaki bulgular Samanyolu'nun daha fazla karanlık madde içerdiğini ve bu grup içerisindeki kütlesi en büyük galaksi olabileceğini gösteriyor. Spitzer Uzay Teleskobu'nun 2006 yılında yaptığı gözlemler M31'in 1 trilyon yıldızdan oluştuğunu ortaya koyuyor. Bu da Samanyolu'ndaki yıldız sayısının yaklaşık iki katına karşılık geliyor.

Birbirlerine saatte 483 bin kilometre hızla yaklaşmakta olan Andromeda ve Samanyolu Galaksilerinin 3.75 milyar yıl sonra çarpışmaları bekleniyor.