020 Solak Kedi'nin "ara sayfa" tasarımları yenilendi...
 

Solak Kedi hiyerarşik olarak üç aşamalı bir yapıya sahip. 1.) Ana sayfa, 2.) "Mimarlık", "Müzik", "Edebiyat" gibi belli konulara göre sınıflandırılmış yazılara yönlendirmeler yapan "ara sayfalar", 3.) "Asıl sayfalar", yani, yazıların ve dosyaların olduğu sayfalar.

Geçenlerde bu "asıl sayfalar"ın tasarım farklılaşmalarını ortadan kaldırmış, bu sayfalar arasında bir tasarım bütünlüğü sağlamıştık. Bu kez de sıra "ara sayfalar"a geldi. Onları tek tek gözden geçirdik. Dağınık görünümlü sayfaları derleyip topladık.

Bu arada anasayfa üzerinde de küçük tadilatlar yaparak sayfanın görünümünü çok daha şık ve sağlam bir yapıya kavuşturduk. En önemlisi logo'yu bir "üst kapak" biçimine dönüştürmemiz oldu. Ara sayfalardaki üst kapakları da bu tasarıma uyarlayarak sayfalar arasında hoş bir süreklilik sağlamış olduk.

En güzeli bütün bu değişiklikleri kendimize verdiğimiz sözü tutarak yılbaşına yetiştirmemiz oldu. Yeni yılda yepyeni bir görünümle okuyucuların karşısında olacağız... (29 Aralık 2011)

 
ETİKETLER: SOLAK KEDİ'NİN MUTFAĞI

 

 

 
019 Komünizmin hakkaten çöktüğünün resmidir!
 
 
Bu fotoğraf, altındaki yazıya bakılırsa SSCB'nin son devlet başkanı Mikhail Gorbaçov, Sovyetler'in dağılmasından epey sonra, bir konferans dönüşü Berlin Duvarı önünden geçerken çekilmiş. Eee.. ne var bunda demeyin. Gorbaçov'un yanındaki çantaya dikkat. Bu çanta öyle sıradan bir marka değil. Louis Vuitton. Ve bu fotoğraf da aslında bu çanta markasının reklamı için çekilmiş. Komünizmin hakkaten çöktüğünün resmidir!
 
ETİKETLER: REKLAM DÜNYASI

 

 

 
018 Doğa Sesleri
 
http://naturesoundsfor.me/ adresinde yer alan sitede, doğadaki farklı sesleri (sahildeki dalgalar, yağmur, odun ateşi çıtırtısı, hayvan sesleri vs...) istediğiniz şekilde ve istediğiniz ses yüksekliğinde bir araya getirebiliyor ve sonra da bu sesleri keyifle dinleyebiliyor ve hatta kaydedebiliyorsunuz... Sahil, yağmur ve martı sesleri üçlemesi özellikle harika oluyor!
 
ETİKETLER: İNTERNET SÖRFÇÜSÜ

 

 

 
017 Elfin Song
 
 
Çok şık kapağı olan bu resimli şiir kitabının basım tarihi 1912. "Elfin Song" başlıklı kitabın yazarı Florence Harrison. Kitap Blackie & Son tarafından yayınlanmış.
 
ETİKETLER: KİTAP - TASARIM

 

 

 
016 Hiç fena fikir değil...
 
 
Buna koltuk mu demek daha doğru yoksa sedir mi, kestirmek zor. Ama görünüşü çok hoş. Rahat olduğu da muhakkak. Biraz tahta, biraz kumaş, biraz da pamuk... Cesaretiniz varsa, denemeye değer...
 
ETİKETLER: TASARIM

 

 

 
015 Twiggy
 
 
İngiliz model Twiggy (Lesley Hornby) 60'lı yıllarda dünyanın ilk süpermodellerinden biri oldu. Twiggy o yıllarda koca gözleri, uzun kirpikleri, çıtıpıtı görünümü ve kısa saçlarıyla moda dünyasında kendinden çokça söz ettiren bir modeldi.
 
ETİKETLER: ÜNLÜLER

 

 

 
014 Yin-Yang: Tüm zamanların en iyi grafik tasarımı...
 
 
Taocu öğretinin alamet-i farikası denebilecek bu grafik tasarım, varoluşun zıt kuvvetleri arasındaki karşılıklı ilişkilerin karmaşık dinamizmini büyük bir canlılıkla betimliyor. Aradan geçen binlerce yıldır görsel tazeliğinden hiçbir şey yitirmemiş olmasından dolayı da, bizce, bütün zamanların en iyi grafik tasarımı olarak adlandırılmayı fazlasıyla hak ediyor...
 
ETİKETLER: TASARIM

 

 

 
013 İllüstrasyon şarabı
 
 
İllüstrasyon sanatında tekniğin yanısıra yaratıcılığın da ayrı bir değeri var. Avusturalyalı illüstratör Melissa Haslam'ın kaleminde kırmızı şarap bakın nasıl da bambaşka bir işlev kazanıyor... İllüstrasyon şarabının tadına doyulmuyor!
 
ETİKETLER: İLLÜSTRASYON

 

 

 
012 Solak Kedi nihayet tasarım bütünlüğüne kavuştu!
 
Solak Kedi yayına başlayalı neredeyse dört yıl olmuş, şu söylenene bak! Evet, anasayfa tasarımı oldukça sık ve kimileyin epey radikal bir değişime uğrayageldi. Ama yazıların olduğu sayfaların tasarımı ise bu türden radikal değişiklikler geçirmeksizin, tabir caizse, zaman içerisinde evrildi. Ama bu evrilme sürecinde kimi eski yazılar eski tasarımlarıyla kaldı. Böylece çok eskiler, eskiler ve yeniler biçiminde bir tasarım farklılaşması oldu. Nihayet bu sayfaların gözden geçirilmesi tamamlandı ve bütün sayfalar yeni tasarıma uyarlandı. Güzel oldu.
 
ETİKETLER: SOLAK KEDİ'NİN MUTFAĞI

 

 

 
011 Brasilcine
 
 
Brasilcine, Erik Jonsson
 
ETİKETLER: POSTER

 

 

 
010 Jüpiter'in baş döndüren atmosferi!
 
 
Jüpiter gezegenini resimlerden görmeye alışkın olanlar için epey şaşırtıcı bir görüntü... Jüpiterin alacalı bulacalı atmosferi durduğu yerde durmuyor, fırtınalardan, büyük atmosferik hareketlerden geçilmiyor... Bu görüntüler 1979 yılında Voyager 1 tarafından kaydedildi. Her 10 saatte bir alınan fotoğrafların arka arkaya getirilmesiyle bu hareketli görüntüler elde edildi.
 
ETİKETLER: DOĞA / BİLİM

 

 

 
009 İzlanda'da Volkan Patlaması
 
 
İzlanda’da Eyjafjallajökull Volkanı’nda patlama (20 Mart 2010)...
 
ETİKETLER: DOĞA / BİLİM - VİDEO

 

 

 
008 Elizabeth Taylor
 
 
Elizabeth Taylor (1932 – 2011)...
 
ETİKETLER: SİNEMA - ÜNLÜLER

 

 

 
007 İdillio di Primavera
 
 
Amerikalı ressam George Henry Boughton'ın (1833 – 1905) 1901 tarihli "Bahar İdili" adlı tablosu...
 
ETİKETLER: RESİM SANATI

 

 

 
006 Dappled Things (dergi kapağı)
 
 
Birleşik Devletler'de Katoliklerin çıkardığı üç aylık düşünce, sanat ve inanç dergisi Dappled Things'in 2010 tarihli bir sayısının kapağı... Oldukça etkileyici...
 
ETİKETLER: TASARIM

 

 

 
005 Batı sanatında kadının 500 yılı
 
 
Hoş bir barok müzik eşliğinde ustaca hazırlanmış bir klip. Eşlik eden parçanın adı nedir, bestecisi kimdir acaba?
 
ETİKETLER: RESİM SANATI - VİDEO

 

 

 
004 Muchacha con Cantaro
 
 
İspanyol ressam Francisco Pons Arnau'nun (1886 - 1953) Muchacha con Cantaro (Testi Taşıyan Kız) adlı bu tablosunun tuhaf, gizemli bir çekiciliği var...
 
ETİKETLER: RESİM SANATI

 

 

 
004 Kötü bir şaka ya da kara mizah gibi...
 
 
1979 tarihli bir Pakistan Havayolları reklâmı... New York'taki İkiz Kuleler üzerine uçağın gölgesi düşmüş... Sanki 11 Eylül saldırılarına ta o zamandan işaret eder gibi... Reklâmın Pakistan'a ait olması da işin üstüne tuz biber ekiyor tabii.. İrkilmemek elde mi?
 
ETİKETLER: REKLAM DÜNYASI

 

 

 
003 Walk On the Wild Side (film jeneriği)
 
 
Saul Bass (1920 – 1996) Amerikalı bir grafik tasarımcı ve özellikle yaptığı film jenerikleriyle tanınıyor. Burada 1962 yapımı bir film olan "Walk on the Wild Side" adlı film için yaptığı jeneriği izleyebilirsiniz. Görsellikle müziği bu denli iyi kaynaştırabilmesi gerçekten çok takdire şayan... Filmin müziği hakkında ayrıntılı bilgi için >>
 
ETİKETLER: SİNEMA - VİDEO

 

 

 
002 Rodokrosit
 
 
Roodokrosit adı "gül renkli" anlamına geliyor. Gerçekten de bu çok cezbedici mineralin tümüyle kendine özgü, çok güzel bir rengi var.
 
ETİKETLER: DOĞA / BİLİM

 

 

 
001 Savaşın anlamsızlığı ya da anlamsızlığın savaşı...
 
 
Bu fotoğraf 1971 yılında Kuzey İrlanda'da çekilmiş... İrlanda sokaklarında devriye gezen İngiliz askerlerini gösteren bu fotoğraf derin bir anlamsızlık yüklü... Savaş ve anlamsızlık birbirine hiç bu kadar yakışmamıştı!
 
ETİKETLER: FOTOĞRAF - TARİH

 

 

Sayfa 1

<< önceki sayfa
1 - 2 - 3