098 Yol insanları...
 
 
Yıl 1971... Amerika'da alternatif yaşam arayışlarının dorukta olduğu bir dönem... Eski bir okul otobüsünü eve dönüştürerek gezici bir yaşam süren Amerikalı bir aile... Neredeydiler ve nereye gidiyorlar kimbilir? (Fotoğraf: Dennis Stock)
 
ETİKETLER: FOTOĞRAF - TARİH

 

 

 
095 Görsel muhalefet
 
 

Antanas Sutkus 1939 doğumlu Litvanyalı bir fotoğrafçı. Özellikle 1956 ve 1989 yılları arasında komünist Litvanya'nın gündelik yaşamına ilişkin çektiği fotoğraflarla dünyanın en önemli karşı-imgeler arşivlerinden birini oluşturdu. Sutkus'un herbir fotoğrafı, George Orwell'dan alıntılamak gerekirse "bir tutam karşı-devrim"di, rejimin görsel ideolojisine karşı bir muhalefetti.

Sutkus'un 1959 yılında, Vilnius'taki Üniversite Caddesi'nde çektiği yukarıda gördüğünüz fotoğraf "Maraton" başlığını taşıyor.

 
ETİKETLER: FOTOĞRAF

 

 

 
053 Gökten İnen Melek
 
 
John Wimberley 1945 doğumlu Amerikalı bir fotoğrafçı. Wimberley 1981 yılında su altındaki bir kadının bir dizi fotoğrafını çekti. Yukarıda gördüğünüz "Gökten İnen Melek" adlı fotoğraf bu dizinin bir parçası...
 
ETİKETLER: FOTOĞRAF

 

 

 
044 Virginia Woolf
 
 
İngiliz kadın fotoğrafçı Julia Margaret Cameron (1815 – 1879) fotoğrafçılığa 48 yaşında, kendisine hediye edilen bir kamerayla başlamış. ama 11 yıl süren fotoğrafçılık kariyeri onu dünyanın en büyük fotoğrafçılarından biri yapmaya yetmiş. Özellikle portre fotoğraflarıyla bilinen Cameron, yukarıdaki fotoğrafta İngiliz yazar Virginia Woolf'u bu şekilde ölümsüzleştirmiş. Bu fotoğraf Virginia Woolf'un iç dünyasını büyük bir saydamlıkla yansıtıyor. Bu arada hemen söyleyelim, Virginia Woolf Cameron'un büyük kuzeni...
 
ETİKETLER: FOTOĞRAF - ÜNLÜLER

 

 

 
029 Matador Mağarası
 
 
Amerikalı fotoğrafçı Kevin Cooley'in 2001 yılında çektiği "Matador Mağarası" adlı bu fotoğraf, sanatçının Los Angeles'da Kopeikin Gallery'de açtığı 2012 tarihli kişisel sergisinde yer alıyor. Fotoğraf serginin konusuyla doğrudan irtibatlı: "Take Refuge" yani, "Sığınma"...
 
ETİKETLER: FOTOĞRAF

 

 

 
027 Kate Winslet'in muhteşem bacakları!
 
 
2003 Ocak'ında sinema oyuncusu Kate Winslet GQ Dergisi'nin kapağını süsledi ama dijital olarak vücut hatlarıyla epey bir oynanmış olarak... Soldaki üzerinde oynanmış resmi sağdaki orijinal resimle karşılaştırdığınızda Winslet'in gerçekte olduğundan hem daha ince bir beli hem de çok daha uzun ve ince bacakları olduğunu görüyorsunuz.

Derginin editörü Dylan Jones resim üzerinde yapılan değişikliklerin "diğer yıldızlara yapılanlardan daha fazla olmadığını" söylüyor. Bu da yapılanın ne kadar yaygın bir uygulama olduğunu imliyor. Jones sözlerini şöyle sürdürüyor: "Bunu herkese yapıyoruz, beden ölçüsü ne olursa olsun herkese. Bunun beden ölçüsüyle çok da bir ilgisi yok. Bir dergide gördüğünüz her fotoğraf bu şekilde dijital olarak değiştirilmiştir."

Ne muhteşem bacaklar mı demiştiniz?

 
ETİKETLER: FOTOĞRAF

 

 

 
026 Marilyn Monroe
 
 
Marilyn Monroe'nun bu fotoğrafı 1956 yılında New York'ta çekilmiş. Monroe gözlerden uzak bir köşede oynayacağı bir filmin senaryosunu okuyor. Fotoğrafı çeken kişi ünlü Amerikalı fotoğrafçı Elliott Erwitt...
 
ETİKETLER: FOTOĞRAF - ÜNLÜLER

 

 

 
001 Savaşın anlamsızlığı ya da anlamsızlığın savaşı...
 
 
Bu fotoğraf 1971 yılında Kuzey İrlanda'da çekilmiş... İrlanda sokaklarında devriye gezen İngiliz askerlerini gösteren bu fotoğraf derin bir anlamsızlık yüklü... Savaş ve anlamsızlık birbirine hiç bu kadar yakışmamıştı!
 
ETİKETLER: FOTOĞRAF - TARİH