105 Valentin Serov, Portrait of Izabella Grunberg, 1910
 

 

Rus ressam Valentin Alexandrovich Serov'un (1865 – 1911) 1910 yılında yaptığı bir portre...

 
ETİKETLER: RESİM SANATI

 

 

 
102 Bambu Enso
 

 

Zen resim ustalarından Deiryu'nun (1895–1954) "Bambu Enso" adlı çalışması, resme bakan kişide derin bir dinginlik duygusu uyandırıyor. "Enso" Japonca'da daire anlamına geliyor ve daire genel olarak bütün kültürlerde tamamlanmışlığı, bütünselliği simgeliyor. Bir zen dairesi aynı zamanda boşluk, mutlak hakikat, aydınlanma, görüngülerdeki başlangıçsızlık ve nihayetsizlik, Dharma'nın dönen bir teker olarak yayılması, uyum ve anne rahmini imliyor.

 
ETİKETLER: RESİM SANATI

 

 

 
093 Yataklı Vagonda Gece
 
 

Amerikalı kadın ressam Carol Blanchard'ın 1950 yılında yaptığı "Yataklı Vagonda Gece" (Night in a Pullman Car) adlı tablo...

 
ETİKETLER: RESİM SANATI

 

 

 
091 Walter Crane: "Venüs'ün Rönesansı"
 
 

Walter Crane (1845-1915), Venüs'ün Rönesansı (The Renaissance of Venus), 1877, tuval üzerine tempera. Biliyorsunuz Venüs, Antik Yunanlıların aşk ve güzellik tanrıçası Afrodit'in Roma mitolojisindeki karşılığı. Venüs mitolojiye göre deniz köpüklerinden doğdu. Resimde, Venüs'ün simgesi olan ve onu temsil eden beyaz güvercinler, denizde doğduktan sonra Kıbrıs'a çıkan Venüs'ün çevresinde uçuşurken görülüyor.

 
ETİKETLER: RESİM SANATI

 

 

 
066 Vesper Ekspress
 
 
Leonor Fini (1907 – 1996) Arjantinli bir kadın sürrealist ressam. Burada sanatçının "Vesper Ekspress" adlı tablosunu görüyorsunuz. Sanatçı bir çok kediyle birlikte yaşıyordu. Bir seferinde kedilerinin sayısı 23'e ulaşmıştı. Kedilerinden birinin hasta olması sanatçıyı büyük bir depresyona sokabiliyordu.
 
ETİKETLER: RESİM SANATI

 

 

 
060 Laptop'lu Koyunlar...
 

 
Hayvanların kişileştirildiği sürrealist resimleriyle tanınan 1945 doğumlu Alman ressam Michael Sowa “Laptop’lu Koyunlar” adlı resmiyle biz bilgisayar önündekilere biraz laf çarpıyor gibi, ne dersiniz?
 
ETİKETLER: RESİM

 

 

 
054 Orkideler, Bambu ve Kayalar
 
 
Çinli ressam Wang Hui'nin (1632–1717) "Orkideler, Bambu ve Kayalar" adlı kağıt üzerine mürekkeple yapılmış bu eseri 1691 yılına ait.
 
ETİKETLER: RESİM SANATI

 

 

 
033 Elisabeth Sonrel: "Su Çiçekleri..."
 
 
Fransız kadın ressam Elisabeth Sonrel (1874 – 1953) Art Nouveau akımının önemli temsilcilerinden biri... Yukarıda gördüğünüz 1900 tarihli kartpostal Su Çiçekleri başlığını taşıyor.
 
ETİKETLER: RESİM SANATI

 

 

 
028 Sistina Şapeli'nde sanal bir gezinti...
 
 
Sistina Şapeli Michelangelo'nun ünlü resimlemelerinin yer aldığı Vatikan'da bulunan bir şapel. Yukarıda gördüğünüz ve Âdem'in yaratılışını anlatan freskin de bulunduğu bu resimlemeler sanat tarihi açısından büyük bir önem taşıyor. Sistina Şapeli'nde sanal bir gezintiye ne dersiniz?

http://www.vatican.va/various/cappelle/sistina_vr/index.html

 
ETİKETLER: RESİM SANATI

 

 

 
007 İdillio di Primavera
 
 
Amerikalı ressam George Henry Boughton'ın (1833 – 1905) 1901 tarihli "Bahar İdili" adlı tablosu...
 
ETİKETLER: RESİM SANATI

 

 

 
005 Batı sanatında kadının 500 yılı
 
 
Hoş bir barok müzik eşliğinde iyi hazırlanmış bir klip. Eşlik eden parçanın adı nedir, bestecisi kimdir acaba?
 
ETİKETLER: RESİM SANATI - VİDEO

 

 

 
004 Muchacha con Cantaro
 
 
İspanyol ressam Francisco Pons Arnau'nun (1886 - 1953) Muchacha con Cantaro (Testi Taşıyan Kız) adlı bu tablosunun tuhaf, gizemli bir çekiciliği var...
 
ETİKETLER: RESİM SANATI