Bir önceki yazımda güneşin nasıl deri kanseri oluşumuna sebep olduğundan ve güneş kremlerinin bunu engelleyemediğinden bahsetmiştim. Bu yazımda ise zararlı güneş kremi içeriklerinden ve güneş kremleri yerine doğal yağlarla güneşten korunmaya değineceğim.

Kullanılması sakıncalı güneş kremi içerikleri:

1. Oksibenzon (oxybenzone) içeren kremler:

Mineral içerikli olmayan güneş kremlerinin büyük çoğunluğunda bulunan bu madde, cilde büyük miktarlarda girerek potansiyel alerjik reaksiyonlar yaratıyor. Oksibenzon aynı zamanda endokrin hormonunu bozan ve hücrelere zarar veren bir kimyasal. Bu madde yetişkinlere göre daha hassas olan çocuklarda kullanılmamalı.

2.  Retinil palmitat (vitamin A) içeren kremler:

Güneş kremi üreticileri derinin yaşlanmasını durdurduğu düşünüldüğü için formüllerinde Vitamin A kullanıyorlar. Fakat, FDA (Food and Drug Administration-Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) araştırmasına göre Vitamin A, güneş kremlerinde kullanılıp güneş ışığına maruz kalınca deri bozulmalarını ve tümör oluşumlarını hızlandırıyor.

3. Çok yüksek SPF (Güneşten Korunma Faktörü):

Yüksek SPF (50 üzeri) güneş kremi kullanan kişiler güneşte daha uzun kalmaya cesaret edip, daha fazla korundukları hissine kapılıyorlar. Yüksek SPF ürünler araştırmalara göre düşük SPF (15 ve altı) içeren ürünlere göre aynı miktar UV ışınına cildi maruz bırakıyor.

 

4. Sprey kremler:

 

Spreyle uygulanan güneş kremleri ve toz kremler havaya potansiyel olarak toksik partiküller bıraktıkları ve nefesle alınabildikleri için önerilmiyor.

5. Parabenler:

Paraben adı verilen kimyasallar, ürünlerin raf ömrünü uzatıyor. Dolayısıyla güneş koruyucuların içine de koyuluyor.  Parabenler parfüm, deodorant, krem, çeşitli makyaj ürünleri ve diş macunu kullanımıyla cilt tarafından emiliyor. Dokulara yerleşen parabenler östrojen hormonlarını arttırarak endokrin sistemindeki dengeyi bozuyor. Parabenlerin uzun süreli etkileri bilinmiyor. Kanser riskini arttırdıkları yönünde görüşler var.

Yine de uzun süre güneşte kalacaksanız ve güneş kremi kullanmaktan vazgeçemem diyorsanız, otoriteler kimyasal içerikli olanları değil de mineral içerikli olanları tercih edin diyor. Hangisi  kimyasal hangisi mineralli güneş kremi nasıl anlarım derseniz; Vücut, kimyasal içerikli güneş kremlerini emiyor, ama mineralli kremleri sürdüğünüzde vücudun üzerinde beyaz bir tabaka kalıyor.

Ancak bunların kullanılmadığı başka doğal yöntemler de mevcut.

Doğal güneşten koruma sağlayan ve cildinizi besleyen seçenekler de şöyle:

Sabit Yağlar:

  • Susam yağı
  • Zeytinyağı
  • Hindistancevizi yağı
  • Pamuk yağı
  • Ayçiçek yağı
  • Jojoba yağı
  • Shea butter (karite yağı)

Uçucu Yağlar:

  • Okaliptus uçucu yağı
  • Lavanta uçucu yağı

Yukarıdaki sabit yağlardan ve uçucu yağlardan birer tane seçip, % 1'lik bir karışım hazırlayabilirsiniz.

Örneğin: 100 ml. susam yağına, 1 ml. (20 damla) lavanta uçucu yağı koyarak kendi güneş yağınızı hazırlayabilirsiniz.

Güneş yağını az miktarda (maksimum 5 günlük) hazırlayıp, hazırladıktan sonra ağzı sıkıca kapanmış, koyu renkli bir cam kap içinde buzdolabında, karanlıkta saklarsanız karışımınızı daha uzun süre kullanabilirsiniz..

Hazırladığınız güneş yağını güneşe çıkmadan 20 dakika önce sürüp, her 2 saatte bir yenilemenizde fayda var.

Sabit yağı direk cildinize sürebilirsiniz, mutlaka uçucu yağ kullanmanıza gerek yok. Ama benim tercihim herzaman lavantalı karışım yapmaktan yana. Zira lavantanın antiviral, antibakteriyel, antifungal etkisiyle birçok cilt sorununda kullanılması, yanıkları iyileştirici ve cildi onarıcı olması, kokusuyla sakinleştirici ve rahatlatıcı etki yapması sayesinde aromaterapi uygulamalarında sıkça kullanılmakta.

Ayrıca www.zehirsizev.com sitesinden evde kolayca hazırlayabileceğiniz güneş kremi tarifine de  ulaşmak mümkün.

Sevgiyle ve sağlıkla kalın...