Yaz aylarını yaşadığımız şu günlerde hepimiz tatil planları yapıyor ya da çocuklarla parka bahçeye çıkarken çocukları güneşten nasıl koruyacağımızı düşünüyoruz. Oysa güneş ışığı bize doğanın en büyük armağanlarından biri olan D vitaminini sunmakta.

Kuvvetli kemik ve kaslar, sağlıklı sinir sistemi, sağlıklı büyüme, insülin yapımı, üreme ve güçlü bir bağışıklık sistemi için vücudumuzun D vitaminine ihtiyacı var. Ayrıca çeşitli araştırmalarda da, güneş ışığından fakir bölgelerde veya kandaki D vitamini düzeyleri düşük olanlarda daha çok kanser vakalarının görüldüğü belirlenmiş. Vücuttaki iltihabı azaltması, doğal hücre ölümünün gecikmesini engellemesi, aşırı hücre üremesini önlemesi, hücresel olgunlaşmayı düzenlemesi bakımından D vitamini, kansere karşı önemli bir koruyucu.

Peki o zaman;

Birçok kanser çeşidine karşı savaşan güneşten neden korunmalıyız?

Güneşin neden cilt kanseri yaptığı söyleniyor?

Güneş yağları cilt kanserini önlüyor mu?

 

Şimdi bu sorulara cevap arayalım.

Güneşten dünya yüzeyine ulaşan ışınların %95'i ultraviyole A (UVA) ışınlarıdır. Bu ışınlar bütün yıl boyunca güneş olduğu sürece bulunur. UVA ışınları uzun dalga boyuna sahip olup, bulutlardan ve camdan geçerler. Cilt yaşlanması ve kırışmasında rolü olan UVA ışınları UVB ışınlarına göre daha derin cilt tabakasına nüfuz edebilirler.

Ultraviyole B (UVB) ışınları güneş altında fazla kaldığınız günlerde kızarmaya ve güneş yanıklarına neden olur. Daha çok cildin üst epidermal tabakalarını etkiler. UVB ışını camı geçmez.

 

Şimdi bakalım Prof. Dr. Ahmet Aydın bu konuda ne diyor: “Güneş yağlarının güneş yanığını önlediği doğru, ama bu cilt kanserlerini önlediği anlamına gelmiyor. Çünkü birçok güneş yağı, cilt kanserine neden olan Ultraviyole A'yı (UVA) değil, D vitamini sentezi yapan UVB'yi engelliyor. Böylece D vitamini yetersizliğine yol açıyor. Daha uzun dalga boylu olan UVA derinin derinliklerine kadar giriyor; UVB ise derinin yüzeyinde kalıyor. UVA ışınları deride serseri mayın gibi dolaşan serbest radikalleri arttırıyor. Serbest radikaller DNA hasarı yaparak cilt kanserine neden oluyor.”

 

Düzenli olarak güneş ışığına maruz kalmak cilt kanseri tehlikesini azaltırken, düzensiz ve yoğun olarak güneş ışığına maruz kalma cilt kanseri riskini attırıyor.

 

O zaman nasıl güneşleneceğiz?

 

Cevap: aslında eskiden bildiğimiz yöntemle; yavaş ve dengeli.

 

  • Mayo ile güneşe çıktığımızda başlangıçta 15 dakikadan fazla güneşte kalmayacağız.
  • Daha sonraki günlerde güneşlenme süresini 10'ar dakika arttıracağız.
  • 11:00- 16:00 arası güneşe çıkmayıp gölgede oturacağız.
  • Bu zaman zarfında illaki güneşe çıkılacaksa, uzun kollu ve bacaklarımızı örten giyecekler giyeceğiz.
  • Başımıza yüzümüzü ve ensemizi tamamen örten geniş bir şapka takacağız.

 Bir sonraki yazımda güneş kremlerindeki tehlikeli içeriklere ve güneşten koruyucu doğal yağlara değineceğim.

Hepinize iyi tatiller, bol güneşli ve sağlıklı günler...