Dmitri Baltermants (1912-1990) Sovyet döneminin önde gelen foto muhabirlerinden biriydi.

Moskova Devlet Üniversitesi'nden matematik öğretmeni olmak üzere mezun olan Baltermants fotoğrafçılığa duyduğu ilgi yüzünden kariyerine foto muhabiri olarak başladı. Resmî bir Kremlin fotoğrafçısıydı ve hem günlük Izvestia gazetesinde çalışıyordu hem de popüler Ogonyok dergisinin resim editörüydü.

II. Dünya Savaşı'nda Stalingrad savunmasının fotoğraflarını çekti, Kızıl Ordu'nun Ukrayna, Polonya ve Almanya'daki savaşlarında bulundu ve nihayet 1945'te Berlin'e vardı. Bu arada iki kez yaralandı.

Savaş sırasında Kızıl Ordu'nun resimlerini çeken diğer meslektaşları gibi Baltermants'ın fotoğrafları da Sovyet otoriteleri tarafından hep sansüre uğradı. Bu sansür sürecinde, morali artırmak için yalnızca askerliğin pozitif taraflarını yansıtan fotoğraflar seçilip yayınlanıyordu. En büyüleyici fotoğraflarından bazıları hasıraltı edilmişti ve bunlar çok sonraları, ancak 1960'larda gün ışığına çıkabildi.

Yukarıdaki "Keder" başlıklı resim Baltermants'ın en ünlü fotoğraflarından biri. Bu fotoğraf 1942'de Kırım'daki Kerç adında bir köydeki Nazi katliamını gösteriyor. Bu fotoğrafta, keder içindeki köylü kadınlar sevdiklerinin cesetlerini arıyor. Yukarıdaki karanlık gökyüzü resmi çok daha dramatik hale getiriyor.