Hiroşima'nın 6 Ağustos'ta ve Nagasaki'nin bundan üç gün sonra, 9 Ağustos 1945'te atom bombalarıyla bombalanması, İkinci Dünya Savaşı sonlarında ABD Başkanı Harry Truman'ın emriyle Birleşik Devletler tarafından Japon İmparatorluğu'na yönelik iki ayrı nükleer saldırıydı. Diğer Japon şehirlerinin 6 ay boyunca yoğun bir şekilde bombalanmasının ardından Japonya'ya bir ültimatom verilmiş ve bunun Showa rejimi tarafından reddedilmesi üzerine "Little Boy" adlı nükleer bomba 6 Ağustos 1945 Pazartesi günü Hiroşima şehri üzerine atıldı. Ve bunun ardından 9 Ağustos 1945 günü "Fat Man" adı verilen nükleer bomba Nagasaki üzerinde patlatıldı. Bunlar o günden bugüne kadar savaş tarihindeki tek nükleer saldırılar oldu.

Bombalar 1945 yılı sonu itibariyle Hiroşima'da 140 bin kişinin ölümüne ve Nagasaki'de ise 80 bin kişinin ölümüne sebep oldu. Her iki şehirde de ölenlerin çoğunluğu sivillerden oluşuyordu.

Nagasaki'nin bombalanmasından 6 gün sonra, 15 Ağustos 1945'te Japonya Müttefik Güçlere teslim olduğunu açıkladı ve teslim anlaşmasını 2 Eylül 1945'te imzaladı. Bu şekilde Pasifik Savaşı ve dolayısıyla İkinci Dünya Savaşı resmen sona ermiş oldu. (Almanya, Avrupa'daki savaşı sona erdiren teslimiyet anlaşmasını 7 Mayıs 1945'te imzalamıştı.)