1969 yılının 15-17 Ağustos günlerinde, üç gün boyunca, Birleşik Devletler tarihindeki en büyük rock festivali düzenlendi. "Woodstock Festivali" olarak bilinen bu festival sırasında dönemin önde gelen rock grupları 500 bin kişiden oluşan bir dinleyici kitlesi önünde şarkılarını seslendirdiler.

Yukarıdaki birbirine sıkıca sarılmış hippi çiftinin resmi sadece Woodstock festivalinin değil ama aynı zamanda da o kuşağın sembolü haline geldi. Bu çift, arkaplandaki insanlarla birlikte "flower power" ve "rock ‘n’ roll" olarak bilinen kuşağın bir arketipidir. Bu çift (Bobbi ve Nick Ercoline) Woodstock Festivali'nde sadece bir gece kaldılar ve çok uzakta oldukları için şarkıların seslendirildiği sahneyi hiç göremediler.

Woodstock aynı zamanda müziğin büyük bir ölçek üzerinde ticarileşmesinin başlangıcıydı ve canlı performansların maliyetinin önceden hiç olmadığı kadar yukarılara fırlamasına neden oldu. Woodstock Ventures şirketinin düzenlediği festivale Crosby, Grateful Dead, Janis Joplin, Jimi Hendrix gibi ünlü isimler katıldı. Festivalin hem ses hem de film olarak belgelenmesiyle şirkete sürekli bir kâr akışı sağlandı.

Woodstock Festivali o günden bugüne dek birçok açıdan bir efsane olarak kaldı...