Salvador Allende (1908 – 1973) Amerika kıtasındaki bir ülkenin demokratik yoldan seçilen ilk Marksist sosyalist devlet başkanıydı. Arka arkaya üç seçim kaybeden Allende 1970 seçimlerini kazandı. 1973 Eylül'ü başlarında Allende anayasal krizi plebisit yoluyla çözmeye karar verdi. O gün, yani 11 Eylül'de Şili ordusu Allende'ye karşı ABD destekli bir darbe düzenleyerek Şili'de demokrasiye son verdi.

La Moneda Devlet Başkanlığı Sarayı'nın ele geçirilmesinden önce, silah sesleri ve patlamalar arkadan açıkça duyulabiliyorken Allende canlı yayında radyodan ünlü veda konuşmasını yaptı. Kendisinden geçmiş zaman kipiyle söz ettiği bu konuşmada Şili'ye duyduğu sevgiden ve Şili'nin geleceğine duyduğu derin inançtan söz etti. Bundan kısa bir süre sonra Allende'nin intihar ettiği yolunda bir resmî açıklama yapıldı. Ama, alışık olunduğu üzere resmî otoritelerin yalan söylediği ve gerçekte Allende'nin çatışma sırasında öldürüldüğü biliniyor.

Allende'nin yukarıdaki fotoğrafı darbeden dört ay sonra ortaya çıktı. The New York Times'ın Latin Amerika muhabiri Marvine Howe'a, fotoğrafı kimin çektiğinin bilinmemesi gerektiğini söyleyen bir aracı tarafından verildi. Gazete, başına bir miğfer giymiş olan ve elinde Fidel Castro'nun kendisine hediye ettiği Sovyet yapımı otomatik tüfeğini taşıyan Allende'nin bu fotoğrafını birinci sayfada yayınladı. Bunun, Allende'nin son fotoğrafı olduğu sanılıyor.