Doğu Almanya sınırını 13 Ağustos 1961'de Berlin Duvarı'yla kapatalı üç gün olmuştu. 19 yaşındaki Hans Conrad Schumann Ruppiner ve Bernauer caddelerinin köşesinde Berlin Duvarı'nın inşasını gözetiyordu.

İnşanın o aşamasında Berlin Duvarı yüksek olmayan bir dikenli telden ibaretti. Batı tarafındaki insanlar ona Komm rüber! ("buraya gel") diye bağırırken Schumann dikenli telin üzerinden atladı ve orada bekleyen bir Batı Berlin polis arabası tarafından son hızla oradan uzaklaştırıldı. Fotoğrafçı Peter Leibing, Schumann'ın tüfeğini atıp kaçışının fotoğrafını yakaladı. 1961 yılında Overseas Press Club'ın En İyi Fotoğraf Ödülü'nü kazanan bu fotoğraf Soğuk Savaş'ın kalıcı imgelerinden biri haline geldi.

Schumann Berlin Duvarı'ndan kaçarak Batı Almanya'ya geçmek isteyen son kişi olmadı. Berlin Duvarı'nın inşa edilmeye başladığı 13 Ağustos 1961'den Duvar'ın yıkıldığı 9 Kasım 1989'a kadar geçen 28 yıl boyunca 5000'e yakın kişi Berlin Duvarı'ndan Batı Almanya'ya kaçabilmeyi başardı. Ama herkes bu kadar şanslı değildi. Aynı tarihler arasında 171 kişi Berlin Duvarı'ndan Batı Almanya'ya kaçmaya çalışırken öldü veya öldürüldü.