Führer ve Duce'nin bir çok fotoğrafı var, ama yukarıda gördüğünüz fotoğraf diğerlerinden çok farklı. Heinrich Hoffmann tarafından 1944 yılının Ağustos ayında çekilen bu fotoğraf Hitler ve Mussolini'yi çöküş günlerinde gösteriyor.

O tarihten bir yıl kadar önce 1943 yılının Temmuz ayında Mussolini damadının, ordunun ve kralın kendisine karşı cephe almasından sonra İtalya'da güvensizlik oyu aldı. Görevden uzaklaştırıldı ve tutuklandı. Ama tutuklanışı İtalya'yı kaosa ve anarşiye sürükledi. Özel bir Alman birliği Hitler tarafından Mussolini'yi kaçırmak için gönderildi. Kaçırılan Mussolini Müttefiklere teslim edilmekten kurtulmuş oldu. Ama artık sağlığı iyiden iyiye bozulan Mussolini bir köşeye çekilmek istiyordu. Ne var ki, Hitler buna izin vermedi. Mussolini Lombardy'deki villasında yalnızdı ve gerçekte Almanların bir kuklasıydı.

1944 yazında Hitler'in durumu da pek iç açıcı değildi. 1942'de Almanlar Kuzey Afrika Cephesi'ndeki El Alameyn muharebesini kaybedince Hitler'in Süveyş'i ve Orta Doğu'yu ele geçirme planları suya düşmüş oldu. Stalingrad bozgunu 1943 yılının Şubat ayında geldi ve bunu Müttefikler'in Sicilya'yı işgali izledi. O sıralarda parkinson ve frengi hastalıklarıyla boğuşan Hitler'i yeni bir darbe daha bekliyordu: 1944 yılının Temmuz ayında, Alman ordusu Albayı Claus von Stauffenberg Hitler'e suikast amacıyla, Hitler'in Rastenburg'daki karargâhı Wolfsschanze'ye [Kurt İni'ne] bir bomba yerleştirdi. Hitler suikastten sağ kurtulmakla birlikte, sağ kolundan yaralandı. Yukarıdaki resim çekildiğinde Hitler sağ kolu için askı takıyordu.