Hollandalı fotoğrafçı Hubert van Es'in bu fotoğrafı Amerikalıların Vietnam'daki yenilgisini sembolize ediyor. Fotoğraf, Amerikalılar için çalışan Güney Vietnamlılar arasındaki kaos ve paniği yansıtıyor. Komünist kuzey Vietnam birlikleri şehre yaklaşıyorken, kendilerine Saigon çatılarıyla Vietnam açıklarındaki Birleşik Devletler donanma gemileri arasında mekik dokuyan son Amerikan helikopterlerinden birinde kendilerine bir yer bulmaya çalışıyorlar.

Çatıya çıkan merdivende bir helikoptere sığabilecek olandan daha fazla insan var. Helikopterin üzerine indiği bina yaygın olarak sanılanın tersine ABD elçilik binası değil, CIA tarafından kullanılan Pittman apartman kompleksi. Helikopterler ise CIA'in paravan bir örgütü olan Air America'ya ait.

Van Es Vietkong gerillalarının ve Kuzey Vietnam düzenli ordularının Güney Vietnam'ın başkentine girişini görüntülemek üzere Saigon'da kalan birkaç Batılı gazeteciden biriydi. Kuzeyli birlikler 30 Nisan 1975 günü şehre girdiklerinde, kendini koruma altına alma umuduyla, başlığına “Boa Chi Hoa Lan” (Hollanda Basını) yazdı. Van Es daha sonra, savaş sonrası yaşanan kaos ortamında bir kargo uçağıyla ülkeden ayrılmayı başardı.