Sebastião Salgado günümüzün an ünlü fotoğrafçılarından biri. Büyük fotoğraf projelerine imza atan Salgado, modern insanlığın görmek istemediği yerleri arıyor ve buralarda yaşanan insanlık dışı olayları ortaya koyuyor. Salgado'nun yakurıdaki fotoğrafı Serra Pelada altın madeninde bir altın madeni işçiyle bir jandarma arasındaki bir tartışmayı görüntülüyor. Fotoğraf 1986 yılında Brezilya'da çekildi.

Serra Pelada'nın hikâyesi Avusturalya ve Batı Amerika'da 19. yüzyılda yaşanan büyük altına hücumlara çok benziyor. Uzak bir ırmağın kıyısında çocuğunu yıkayan bir yerlinin bulduğu 6 gramlık altın parçası bölgeyi tam bir cehenneme çeviren denetimsiz bir altına hücum başlattı. Beş yıl içerisinde onbinlerce insan, çok büyük altın yataklarının bulunduğu bu bölgeye akın etti.

Salgado sadece Serra Pelada hakkında kapsamlı bir fotoğraf çalışması yapmakla kalmadı. Aynı zamanda yakınlardaki "dükkanlar ve fahişeler" kasabasının da fotoğraflarını çekti. Bu kasabada birkaç parça altın için 16 yaşından küçük onbinlerce kız bedenlerini satıyorlar. Dendiğine göre kasabada her ay 60-80 arasında faili meçhul cinayet işleniyormuş.