"Kırılan Camlar Gecesi" olarak da adlandırılan Kristallnacht 1938 yılının 9-10 Kasım günlerinde bütün bir Nazi Almanyasında ve Avusturya'nın kimi yerlerinde Yahudilere yönelik bir pogrom, yani etnik saldırılar dizisiydi. "Kahverengi Gömlekliler" olarak bilinen ve Nazi Partisinin paramiliter örgütü olan Sturmabteilung (SA) üyeleri ve siviller binaları balyozlarla tahrip etti. 1668 sinagog yağmalanırken 267'si ateşe verildi. Sadece Viyana'da 95 sinagog tahrip oldu.

Saldırıları tetikleyen olay, Alman diplomat Ernst vom Rath'ın Paris'te Alman doğumlu bir Polonyalı Yahudi tarafından suikaste uğraması oldu. 17 yaşındaki bu genç yahudinin ailesi, oturma izinleri yenilenmeyerek Almanya'dan sürülmek istenen ve Polonya'nın da artık Polonya vatandaşı olmadıkları için almak istemediği için Polonya sınırında zor şartlar altında beklerken ölen binlerce yahudi arasında bulunuyordu. Herschel Feibel Grynszpan adındaki bu genç, ailesinin ölümünün intikamını almak için Alman diplomatı öldürmüştü.

Kristallnacht'ı Yahudilere yönelik daha büyük ekonomik ve siyasi baskılar izledi. Bunlar Nazi Almanyasının ırkçı politikasının bir parçasıydı ve Nihai Çözüm ve Holokost'un başlangıcını oluşturuyordu.