Yaklaşık 50 yıldır süren silahlı çatışmalar yüzünden Kolombiya dünyadaki en büyük sayıda iç savaş göçmenlerine sahip ülke durumunda. Kanlı iç savaşın son 10 yılı boyunca 3 milyondan fazla insan yaşanan şiddetten dolayı topraklarını ve evlerini terketmek zorunda kaldı. Yerinden edilmiş bu insanların büyük çoğunluğunu yasadışı silahlı gruplarla hükümet güçleri arasındaki çoğu çatışmaların yaşandığı uzak kırsal bölgelerin insanları oluşturuyor. Uyuşturucu ticaretini ele geçirmek için, solcu FARC-ELN gerillaları ve sağcı "Aguilas Negras" adlı paramiliter gruplar arasında yaşanan şiddetli çatışmalar her yıl binlerce Kolombiyalının kaçmasına neden oluyor.

Kolombiya otoriteleri ülkenin uzak bölgelerinde güvenliği ve yasaların işlerliğini sağlayamadıkları için silahlı gruplar silahın adaletini dayatıyor: itaat et ya da öl. , yerinden edilen ailelerin, mallarını alma hakları bile olmaksızın kaçmak için genellikle birkaç saat vakitleri oluyor. Birkaç kişisel eşyayla birlikte Bogota, Cali veya Medellín gibi büyük şehirlerin varoşlarında kendilerine sığınacak bir yer arıyorlar. Çoğunlukla hiçbir eğitim almamış ve şehir tecrübesi olmayan bu insanlar büyük gecekondu mahallelerinde suyu ve kanalizasyonu olmayan tahta barakalarda yaşamaya başlıyorlar.

Bu insanlar tanık oldukları şeyler hakkında konuşmamaları yönünde hem gerillalar hem de paramiliter şehir muhbirleri tarafından tehdit ediliyorlar. Diğerleri ise otoritelerin tanıklıklarını kabul edip kendilerine yerinden edilmişlik statüsü vermesi için aylarca bekliyorlar. Kolombiya'nın hiç bitmeyen çatışmalarının kaosunda kaybolmuş bu insanlar her yeni güne sürekli bir şiddet korkusuyla uyanıyorlar ve diken üzerinde yaşıyorlar.