26 Nisan 1986'da, o dönemde Sovyetler Birliği'nin bir parçası olan Ukrayna'daki Çernobil Nükleer Santrali'nde dünyanın en büyük nakleer felaketi yaşandı. Santralin dördüncü reaktörünün çekirdeği eridi ve yaşanan patlama ve yangın sonrasında atmosfere çok büyük miktarlarda radyoaktif madde yayıldı. Radyoaktif kirlilik Sovyetler Birliği'nin batısını ve Avrupa'yı önemli ölçüde etkiledi.

Bütün totaliter ve otoriter devletlerin otoritelerini sarsacak bu türden durumlarda sık sık yaptıkları gibi, Sovyet yöneticileri önce bu olayı ülke ve dünya kamuoyundan gizlemeye çalıştılar. Ama Çernobil'den 1000 kilometre uzaklıkta İsveç'te radyasyon seviyesinin çok yüksek düzeye çıkmasının ardından, bir nükleer kaza olduğunu kabullenmek zorunda kaldılar.

Nükleer Santralin çevresinde 30 kilometre çapında bir alan boşaltıldı. Nükleer santralden sadece 3 kilometre uzaklıkta bulunan Pripyat da boşaltılan yerlerden biri. Yaklaşık 50 bin kişinin yaşadığı Pripyat bugün artık terkedilmiş bir hayalet şehir. Ve burası yüksek radyasyon düzeyi yüzünden 24 bin yıl boyunca bu şekilde kalacak.