BİYOLOJİK SAVAŞIN
KİRLİ TARİHİ
 
 
 
Öldürücü Sovyet bakterileri
 
 
Antraks, diğer adıyla şarbon, sporlu bir bakteri olan bacillus anthracis’in neden olduğu bir hastalıktır.
 
 

1979'da Sverdlovsk şehrinde ortaya çıkan antraks salgını yaklaşık 70 kişinin ölümüne yol açtı. Sovyet hükümeti yapılan resmî açıklamada hastalığın mikrop bulaşmış etten kaynaklandığını söyledi. Ama ABD istihbarat kaynakları salgının, yakınlardaki bir ordu laboratuvarındaki gizli silah çalışmalarıyla bağlantılı olabileceğinden şüphelendiler.

1992'de Rusya bir ABD ekibinin Sverdlovsk'u ziyaret etmesine izin verdi. Ekibin araştırmaları gerçeği açığa çıkaran delili buldu. Kurbanların ciğerlerinde antraks vardı. Bu da askerî üsten kaza sonucu yayılan aerosolleştirilmiş antraks sporlarının nefes yoluyla alındığını gösteriyordu. Sverdlovsk'taki tesisin yüzlerce ton antraks üretebileceği göz önüne alındığında sadece küçük miktarda bir spor sızıntısı olması bir şanstı.

Sovyetlerin biyolojik silah programının büyüklüğü yolundaki haberler, biyolog Vladimir Pasechnik'in İngiltere'ye iltica etmesiyle 1989 yılında Batı'da duyulmaya başlandı. Pasechnik'in genetik olarak değiştirilmiş "süperveba", antibiyotiğe karşı dirençli antraks ve hastalığı yaymak için tasarlanmış uzun menzilli füzeler hakkında anlattıkları Batı'ya daha sonra kaçan Ken Alibek ve Sergei Popov gibi kişilerce de doğrulandı.

Sovyet programı düzinelerce tesiste ve onbinlerce uzmanla yürütüldü. 1980'lerin sonlarında ve 1990'larda bu bilim adamlarının çoğu, ellerinde satılmaya hazır tehlikeli bilgilerle kendi başlarına çalışmaya başladılar.