006 yılında bir grup arkadaş, şehirlerde yaya olarak dolaşmanın gerçek bir cehennem haline döndüğünü farkettiler. Arabalar yüzünden yaya olarak caddelerde ve sokaklarda dolaşmak artık katlanılabilir olmaktan çıkmıştı. Bunun üzerine, söylenmeyi bırakıp eyleme geçmeye karar verdiler.

Kendilerine Sokak Panterleri adını veren bu grup Türkiye'den pek farkı olmayan Yunanistan'da yaşıyor. Anlaşıldığı gibi orada da, Türkiye'de olduğu gibi yayalara hiç saygı yok. Kaldırımlar ve yaya geçitleri arabaların işgali altında.

Bu durum üzerine Sokak Panterleri işi devletin, belediyelerin ve polisin çözmesi için yeterince beklediklerine karar verdiler. Artık harekete geçme zamanıydı. Yayalara saygı göstermeyenler, artık bunun bedelini ödemeliydiler, hem de hemen.

Sokak Panterleri'nin birinci eylemleri "sticker", yani çıkartmaydı. Bunlardan binlerce bastılar ve dağıttılar. Tatildeyken, gece dışarıda takılırken, alışverişte, okulda, sinemada "EŞEK" çıkartması hep yanlarındaydı. Yayalara saygı göstermeyen şoförler için oldukça yapışkan bir hatırlatıcıydı bu.

 

 

Bu çıkartmalar, yayaları hiçe sayanların ön camlarını süsledi. Çıkartmalar, sürücünün mentalitesinde bir şeylerin bozuk olduğunu gösteriyordu.

Sokak Panterleri'ne göre, "İstediğim - her - yere - park - ederim - ve - hiç - kimseyi - umursamam" fenomeni oldukça basittir. Ahmak adam yaya geçidini göremez. Görmezlikten gelir değil, sadece görmez. Beyninde "yaya", "yaya geçidi" ve "yürüme" kavramları oluşmamıştır. Durur ve arabasını park eder. Ama çıkartma yapıştırıldıktan sonra, artık yayaları düşünmeye, yaya haklarına riayet etmeye başlar.

Siz ne dersiniz?

Unutmayın, kaldırımlara, yaya geçitlerine, yayaların geçişini engelleyecek yerlere park edenler yayaların güvenliğini ciddi riskler altına sokuyorlar ve görünüşe bakılırsa bu durum ne araç sahiplerinin ne de sorumlu otoritelerin umurunda değil. Yayaları kimse umursamıyor. Ve hiçbir önlem alındığı yok.

Bu konuda düşünün ve sokakta doğru dürüst yürüyebilmek, hemen hergün ciddi bir ezilme tehlikesi atlatmadan evinize sağ salim dönebilmek için siz de neler yapabileceğinizi düşünün ve artık söylenmeyi bırakıp bir an önce harekete geçin.

Aşağıda Sokak Panterleri'nin uygunsuz yerlere park eden araçların ön camına yapıştırdıkları çıkartmalardan birini görüyorsunuz.

 

Merak edenler için SOKAK PANTERLERİ'NİN (STREET PANTHERS) internet sitesinin adresi aşağıda

http://www.streetpanthers.gr/