Flaman haritacı Abraham Ortelius'un (1527 – 1598) bu klasik İzlanda haritası bütün zamanların en dekoratif atlas haritalarından biri ve yerli kaynaklardan elde edilen bilgilerle İzlanda'nın görece doğru bir biçimde betimlendiği ilk harita. Bu İzlanda haritası, dünyanın ilk modern atlası olan Theatrum Orbis Terrarum'un 1609 veya 1912 Latince baskısında yer alıyor.

Harita İzlanda'yı dikkat çekici bir ayrıntıyla gösteriyor. Haritada dağlar, fyordlar, buzullar ve Hekla Yanardağı'nın patlayışının yanısıra kıyı boyunca buzdağları üzerinde duran kutup ayıları görülebiliyor. Harita temelde Danca kökenli 200'den fazla yer adı içeriyor. Bu isimlerin çoğu referans alınan özgün haritadan yanlış aktarılmış. Bu yanlış aktarım, o dönemde İzlanda'da kullanılan farklı yazım tarzından kaynaklanıyor. Harita hatasızlıktan uzak olmakla birlikte, İzlanda'daki bütün bilinen yerleşimleri ve buzullar gibi birçok ilgi çekici noktayı ilk kez anlamlı bir şekilde gösteriyor.

Haritada 15. ve 16. yüzyılın efsanevî ve mitik deniz canavarları ve yaratıklarından bazıları resmediliyor.Tümüyle hayal ürünü imgelerin bazıları İzlanda'ya gittiği söylenen 6. yüzyıl İrlandalı misyoner St. Brendan'ın rivayetlerinden türemiş olabilir. Diğerleri Olaus Magnus'un 1539 tarihli Carta Marina'sına kadar geri izlenebilirler, ama bunlar muhtemelen doğrudan doğruya Münster'in 1545 tarihli Cosmographia'sından ve bilhassa Münster'in Deniz ve Kara Yaratıkları tablosundan alınmışlardır.

Bu harita ilk kez Ortelius'un Theatrum Orbis Terrarum adlı atlasında yer aldı. İlk baskısı 1570'de yapılan bu kitap 1612 yılına kadar yeni eklemelerle geliştirilmiştir.