Hollandalı haritacı Claes Janszoon Visscher'in bu haritası Nova Totius Terrarum Orbis Geographica Ac Hydrographica Tabula başlığını taşıyor.

Visscher'in dünya haritaları 17. yüzyılda yayınlanan en görkemli dünya haritaları arasında yer alıyor. Yukarıda gördüğünüz harita Visscher'in 1614-1652 yılları arasında yayınladığı dört dünya haritasından biri. Visscher bu haritayı 1639 yılında Mercator'un projeksiyonuna dayanarak ve Blaeu ve Jansson tarzında hazırladı. Yukarıdaki örnek, haritanın 1652 tarihli son hali.

Savaş giysileri içerisinde ata binmiş 12 Roma imparatorunun resimleriyle süslenmiş olan harita, bu nedenledir ki "Oniki Sezar Haritası" olarak da biliniyor. Bunun yanısıra haritanın dört köşesinde dört kıtayı temsil eden resimlemeler bulunuyor. Haritanın iki yanındaki resimlerde ise dünyanın altı farklı bölgesindeki (Avrupa, Asya, Afrika, Kuzey Amerika, Güney Amerika ve Macellan) giyim tarzlarını yansıtan resimler ve sekiz şehrin (Roma, Amsterdam, Kudüs, Tunus, Mexico City, Havana, Parnambuco ve Bahio Todos Santos) görünümü yer alıyor.

Harita yapıldığı dönem için oldukça güncel ve Hudson Körfezi'nin keşfini ve St. Lawrance nehrinin güzergahını gösteriyor. Le Maire ve Magellan boğazlarının yanısıra, Terra Australis Incognita (Bilinmeyen Güney Toprakları) hâlâ belirgin bir şekilde görülüyor. Ayrıca, kuzey Avusturalya bölgesinin Hollandalılar tarafından ilk keşifleri de gösteriliyor. Öte yandan Atlantik ve Pasifik Okyanuslarını birbirine bağlayan Kuzeybatı Geçidi'nin bir parçası olduğu düşünülen ve Kuzey Doğu Asyadan birkaç mil uzaklıkta bulunan (hayalî) Anian Boğazı tümüyle hayal mahsülü olarak çizilmiş Califonia kıyılarının üst kısmında yer alıyor.