Hollandalı haritacı Cornelis De Jode'un1593 tarihli ve Brasilia et Peruvia başlıklı bu ikinci Güney Amerika haritası büyük ölçüde Petrus Plancius'un 1592 yılında yayınladığı duvar haritasına dayanıyor.

De Jode'un bu haritası Güney Amerika kıtasını tek başına gösteren en eski haritalardan biri ve Hollandalılar tarafından yapılan en eski Güney Amerika haritası olma özelliğini taşıyor. Harita onaltıncı yüzyıl sonlarına gelindiğinde İspanyollar ve Portekizliler tarafından büyük ölçüde haritalandırılmış ve keşfedilmiş olan Güney Amerika'nın bilinen ve keşfedilmiş bölgelerini ayrıntılı bir şekilde ortaya koyuyor.

Harita, Magellan Boğazı'nı önceki adı olan Estrecho de la Victoria olarak isimlendiren pek az haritadan biri. Bu isim Pigafetta tarafından Magellan'ın seyahatini anlatırken kullanıldı. Boğaz'ın bu şekilde Victoria ismiyle anılması Magellan'ın bayrak gemisinin ismi olmasından kaynaklanıyor. Harita aynı zamanda Bilinmeyen Güney Kıtası hakkında ayrıntılı bilgi ve açıklamalar içeriyor. Bu bilgiler bir dizi yer ismi ve nottan oluşuyor.

Güney Amerika'nın iç kısımlarında büyük akarsu sistemleri gösterilirken, ayrıca, bölgelerin flora ve faunasını betimleyen notlar bulunuyor. Orta Ameri'ka ve Karayipler'e kadar uzanan harita kıta çevresindeki gemiler ve deniz canavarlarıyla süslenmiş.

De Jode'un haritası kıtanın kıyı bölgeleri hakkında çok ayrıntılı bilgi verirken iç bölgelerde, dekoratif vinyetler, yerli insanlar ve hayvanlar gibi hayal ürünü bazı unsurlara yer verilmiş.