Lafreri Okulu 1544-1585 yılları arasında İtalya'nın önde gelen yayıncılık merkezleri olan Roma ve Venedik'te çalışan haritacı, gravürcü ve yayıncı gruplarını tanımlamak üzere kullanılıyor. Başlangıçta bu yayıncılar haritaları ayrı sayfalar halinde yayınladılar ve harita boyutları konusunda bir standardizasyon yoktu. Haritaları koleksiyonlar halinde satmaya başladıklarında boyutların aynı olmayışı ciltçiler için büyük sorun oluşturdu. Belli büyüklükte bir cilt elde edebilmek için büyük haritaların katlanması ve küçük haritaların kenarlarına marjinler eklenerek büyütülmesi gerekti.

Bu dönemde Venedik'teki en büyük yayıncı grubu Bertelli ailesiydi ve bunlar arasında en aktif olan kişi Ferrando Bertelli'ydi. 1560'lar ve 1570'lerde haritalar yayınlayan Ferrando Bertelli'nin yayınladığı haritaların çoğu Paolo Forlani tarafından çizildi veya gravür haline getirildi.

Yukarıdaki Kıbrıs haritası 1562 tarihini taşıyor. Bu harita Osmanlıların 1570'de Kıbrıs'ı almalarına çok yakın bir tarihte yapılmış ve bu dönemde ada henüz Venediklilerin egemenliğinde bulunuyor.