7. Devoniyen Dönem
 

ilüryen Dönem 416 milyon yıl önce sona erip Devoniyen Dönem başladığında Dünya üzerindeki kara parçalarının çoğu birleşerek Gondwana adı verilen süper-kıtayı oluşturdu. Bu sırada karada yaşayan yegâne canlılar kara yosunları, likenler, mantarlar ve kırkayak, örümcek ve akrep gibi küçük eklembacaklılardı. Okyanuslarda deniz taraklarından yengeçlere, ahtapotlara, balıklara ve deniz yosunlarına kadar geniş bir yelpazede çok daha fazla canlı yaşıyordu.

375 milyon yıl kadar önce bazı balıklarda bacaklar oluştu ve bu balıklar karada yürümeye başladılar. Hem denizde hem de karada yaşayabilen bu amfibiler sudan ayrılan omurgalı ilk hayvanlardı. Devoniyen dönemin sonuna doğru (yani 360 milyon yıl önce) karada daha büyük ve daha karmaşık bitkiler de ortaya çıktı. Bunlar esas olarak yeryüzündeki ilk ağaç türü olan Archaeopteris’ti. Eğrelti otlarına benzeyen yaprakları olan bu ağaçların boyu on metreyi buluyordu. Bu şekilde, karaların büyük bir bölümü Archaeopteris ağaçları ve kara yosunlarından oluşan sık ormanlarla kaplı hale geldi. Devoniyen dönemin sonunda ayrıca tohumlu bitkiler ve hatta çiçek açan bitkiler de ortaya çıkmaya başladı.

Yaklaşık 359 milyon yıl önce, Devoniyen Dönem, tıpkı Kambriyen ve Silüriyen Dönemlerde olduğu gibi Dünya üzerindeki bitkilerin ve hayvanların çoğunun ölümüne neden olan bir felaketle sona erdi. Coelecanth dışında ilk balıkların neredeyse tümü ve bufa balığının çoğu akrabası yok oldu. Bundan sonra Karbonifer Dönem başladı.