8. Karbonifer Dönem
 

aklaşık 359 milyon yıl önce Devoniyen Dönem’in sona ermesiyle Karbonifer Dönem başladı. Dünya üzerindeki karaların çoğu ılık ve bataklığımsıydı. Bu ortam eğreltiotları için uygun olduğundan kıtalar büyük eğreltiotu ormanlarıyla kaplıydı. Bu eğreltiotları öldüğünde ölü bitkilerden oluşan kalın tabakalar oluşturdular ve bunlar sonradan kömür haline dönüştüler. Bugün dünyaraki kömürün çoğu Karbonifer Dönem’de büyümüş eğreltiotlarından gelir. Kömür oluşumu için çok fazla karbon kullanıldı, öyle ki karbon dioksit oluşturmak üzere oksijenle birleşecek yeterli karbon yoktu. Böyle olunca oksijen atomları birleşerek oksijen molekülleri oluşturdular. Bundan dolayıdır ki, atmosferdeki oksijen seviyeleri önceden olduğundan (ve bugün olduğundan) çok daha yukarılara çıktı.

Plaka tektoniği Lavrasya kıtasının Gondvana’ya çarpmasına sebep oldu ve bu da Gondvana’yı sıkıştırarak Kuzey Amerika’nın Atlantik kıyısı boyunca yükselen Apalaş Dağları’nın oluşumuna neden oldu. Öte yandan Asya da Avrupa'nın diğer ucunu sıkıştırarak Ural Dağları’nı oluşturdu. Bunlar bugün hâlâ etrafımızda olan en eski dağlardan bazılarıdır.

Her ne kadar örümcek gibi böcekler milyonlarca yıldan beri yaşıyor olsa da sinek ve yusufçuklar gibi bunlardan bazıları Karbonifer Dönem’de uçmaya başladı. Omurgalı hayvanlar karada yaşamaya başladı. Kurbağa gibi amfibiler yumurtlamak için okyanusa dönmek zorundaydı. Bu kurbağalar böcek yiyebilecek şekilde geliştiler, çünkü o zamanlarda kara hayvanı olarak bir tek onlar vardı.

Ama yaklaşık olarak 310 milyon yıl öncesine gelindiğinde iklim değişmeye başlamıştı. Karalar daha kuru ve daha sıcak hale geliyordu. Bazı ilk çam ağaçları tohum yapabilir hale geldiler, bu şekilde sporları için su olmadığında bile üreyebilmeleri mümkün olabiliyordu. Ve aynı şekilde bazı amfibiler sert kabuklu yumurtalar yumurtlayabilmeye başladılar. Böylece, yumurtalarını karada kuru yerlere bırakabiliyorlar ve artık su kenarlarında bulunmak zorunda kalmıyorlardı.

Yaklaşık 290 milyon yıl önce Karbonifer Dönem’in sona ermesiyle Permiyen Dönem başladı.