11. Jurasik Dönem
 

aklaşık 199 milyon yıl önce Jurasik Dönem başladığında, bir çok hayvan Triasik Dönem’i sona erdiren felaketle birlikte yok olmuştu. Bu durum dinazorların yaygınlaşmasına ortam hazırladı ve çok geçmeden yeryüzü birçok farklı dinazor türleriyle kaplandı. Jurasik dinazorların hüküm sürdüğü dönemdir. Bu yüzden şu bildiğiniz ünlü filme “Jurassic Park” adı verilmiştir.

Jurasik Dönem’in başlarına yakın bir zamanda dev kıta Pangaea birbirinden ayrılmaya başlayan küçük kıtalara bölündü. Bu arada bazı tektonik levhalar birbiriyle çarpışmaya başladılar ve örneğin Güney Amerika’daki And Dağları’nı oluşturdular.

Kıtaların birbirinden ayrılmasıyla dinazorların ve ilk memelilerin bazıları diğerlerinden yalıtılmış oldu. Böylece herbir ayrı kıtada farklı hayvan türleri gelişmeye başladı. Ama Pangaea parçalandığı için Triasik Dönem’in kuru sıcağı daha yağmur ormanı türü bir iklime dönüştü. İklim, Triasik Dönem’de olduğu gibi, ılıman kaldı ve görünüşe bakılırsa herhangi bir buz çağı yaşanmadı, hatta Kuzel ve Güney Kutuplarında buz oluşumu olmadı. Daha sıcak bölgelerde bitkilerin çoğunu eğreltiotları oluşturuyordu. Daha soğuk bölgelerde ise birçok çam ve ginko ağacı vardı.

Jurasik Dönem’in daha sonralarında, yaklaşık 150 milyon yıl önce, uçan küçük dinazorlardan (ama Piterodaktil’lerden değil) ilk kuşlar ortaya çıktı. Piterodaktil’ler gibi kuşlar da sıcak-kanlıydı.

Bu kez bir felâket olmadı ama Jurasik Dönem aşamalı olarak yaklaşık 145 milyon yıl önce Kretase Dönemi’ne geçti.