13. Tersiyer Dönem
 

ersiyer Dönem yaklaşık 65 milyon yıl önce dinazorların ortadan kalkmasına neden olan felâketle birlikte başladı ve 1.8 milyon yıl öncesine kadar sürdü. Neredeyse bütün dinazorların ortadan kalkmasıyla birlikte memelilere yer açılmış oldu ve çok geçmeden bütün bir Dünya üzerinde çok farklı memeli türü ortaya çıktı.

Kıtalar birbirinden ayrılmayı sürdürdükçe levha tektoniği birçok yanardağın oluşmasına sebep oldu. Bu yanardağlardan salınan karbon dioksit bütün bir Tersiyer Dönem boyunca dünyayı yavaş yavaş soğuttu. Bazı kıtalar birbiri üzerine geldi: yaklaşık 60 milyon yıl önce California Kuzey Amerika’nın üzerine gelerek Kayalık Dağlar’ın oluşmasına sebep oldu.

Öte yandan yaklaşık 55 milyon yıl önce Hindistan Asya’yı güneyden sıkıştırmaya başlayarak Himalaya Dağlarının oluşumunu sağladı. Ve yaklaşık 30 milyon yıl önce Afrika Avrupa’ya çarparak Alp dağlarının oluşmasına neden oldu.

Tersiyer Dönem, yaklaşık 1.8 milyon yıl önce Dünya’nın son büyük Buzul Çağı’nın ortaya çıkmasına neden olacak kadar soğumasıyla sona erdi. Bir sonraki dönem, bizim de şu anda içerisinde yer aldığımız dönem. Bu döneme Kuaterner adı veriliyor.