Amerikalı foto muhabiri Steve McCurry 1950 yılında Philadelphia'da doğdu. Penn State University'de okuyan McCurry, sinematografi ve film yapımcılığı okumayı planlıyordu ama 1974 yılında tiyatro sanatları bölümünden mezun oldu. Penn State gazetesi The Daily Collegian için fotoğraflar çekmeye başladığında fotoğrafçılığa ilgi duydu. Today's Post için iki yıl çalıştıktan sonra serbest çalışmak üzere Hindistan'a gitti.

McCurry'nin gerçek kariyeri, Sovyet işgalinden önce Pakistan sınırından, Afganistan'ın mücahitlerin denetimi altındaki bölgelerine geçmesiyle başladı. Ve ülkeden, elbisesinin içine dikilmiş film rulolarıyla ayrıldı. Bütün dünyada yayınlanan bu fotoğraflar bölgedeki çatışmayı gösteren ilk fotoğraflar arasındaydı. Bu fotoğraflarıyla istisnai bir cesaret ve girişimcilik gösteren fotoğrafçılara verilen Robert Capa Altın Madalyası kazandı.

McCurry İran-Irak Savaşı, Lübnan İç Savaşı, Kamboçya İç Savaşı, Filipinler'deki Müslümanların Direnişi, Körfez Savaşı ve Afgan İç Savaşı gibi silahlı çatışmaların fotoğraflarını çekti. Fotoğrafları dünyadaki çeşitli dergilerde yayınlandı ve National Geographic dergisine sıklıkla fotoğraflarıyla katkı sağladı. Kendisi, 1986 yılından beri Magnum Photos üyesi.