Küresel Isınma Bize Vız Gelir!
İtalyan hazır giyim firması Diesel bir zaman önce, teması "küresel ısınma" olan provokatif bir reklâm kampanyası başlatarak ortalığı epey bir kızıştırdı. Çeşitli gazete, dergi ve bilboard reklâmlarında, su seviyesi ve ısının yükselmesinden etkilenmiş bir dünyada Diesel giysileri içinde poz veren modeller arz-ı endam etti...

4 Derste Streetartçı Olma Kılavuzu
Solak Kedi'den eğitime büyük katkı... Sadece dört derste streetartçı olmayı öğretiyoruz... Ülkemiz gençlerinin elin Banksy'sinden aşağı kalır yanı ne?
"Gökkuşağı" Konulu Fotoğraf Sergisi
"GÖKKUŞAĞINA ÖVGÜ" konulu fotoğraf sergimizle, fotoğrafa, konuyu arkaplana iten ve rengi öne çıkaran bir yaklaşımla bakmayı deniyoruz. Serginin konusu gökkuşağını oluşturan renkler… Yani: kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, lacivert ve mor… Bu renklerin güzelliğini yakalamak, bunları bu sergi yoluyla bir araya getirmek istiyoruz. Gökkuşağından gözde renginizi seçin, ona odaklanan fotoğrafınızı çekin... Ve SOLAK KEDİ’ye gönderin… Sergiye, farklı renklere odaklanarak çektiğiniz birden fazla fotoğrafla katılabilirsiniz.
"Elde Var Hüzün" Konulu Fotoğraf Sergisi
"Elde Var Hüzün" Attila İlhan'ın bir şiirinin başlığı... Bunu fotoğraf sergimizin konusu seçtik... Siz de çektiğiniz fotoğraflarla "ELDE VAR HÜZÜN" konulu sergimize katılabilirsiniz...
Estetiğin Krizi
Görsel sanat modernizmden postmodernizme, postmodernizmden… nereye gidiyor? Bu soruya bir cevap arayan Robin Laurence görsel sanatların yüzyıllık serüvenini ilginç bir bakış açısıyla sunuyor...
Avrupa Birliği Bayrağı gerçekte nereden geliyor?
Avrupa Birliği Bayrağı üzerine bugüne kadar çok şey söylendi ve tartışıldı. Ama grafik tasarımı ve renk değerleri yönünden bir tartışmayı şimdiye dek duymadık. SOLAK KEDİ sizler için bu konuyu araştırdı ve bazı sonuçlara ulaştı...

Psychedelic Sanat: Modernizme karşı uçuk kafayla nanik
Psychedelic sanat LSD, meskalin ve psilosibin gibi uyuşturucuların kullanımıyla edinilen psychedelic deneyimden esinlenmiştir. İngiliz psikolog Humphrey Osmond tarafından türetilen terimin “zihni açığa çıkaran” anlamına gelmesinden hareketle, zihnin iç dünyasını betimlemeye yönelik bütün sanatsal çabalar "psychedelic" kabul edilebilir. Ne var ki genel kullanım olarak "Psychedelic Sanat" her şeyden önce 1960’ların karşı kültürünün sanat hareketine işaret eder.
Pieter Bruegel: Yedi Ölümcül Günah
Rönesans döneminin ünlü Flaman ressamı Yaşlı Pieter Bruegel (1525-1569) döneminin popüler konusu “Yedi ölümcül Günah”ı ve bunların karşılığı olan cezaları kışkırtıcı bir görsellikle resmediyor. Resimlerin herbiri benzer bir kompozisyon şemasına sahip. Bu gravürlerdeki çoğu şeyin neyi sembolize ettiği açık olmaktan çok uzak olsa da, ikonografinin bazısı yeterince doğrudan. Herbir resmin betimlediği günah önplanda kişileştirilmiş ve bu kişiye sembolik bir hayvan eşlik ediyor. Bu çılgın resimlere göz atmadan sakın geçmeyin!
Bu resimler size bir yerden tanıdık geliyor mu?
Amerikalı bir pop art sanatçısı olan Shag'ın buradaki resimleri, ünlü ressamların ünlü resimlerine göndermede bulunuyor... Bakalım bu resimlerin hangi usta ressamın resminden hareketle yapıldığını bulabilecek misiniz?
Aleksandr Rodchenko ve Devrimci Sanat
Rusya'da Bolşevik Devrimi'ni izleyen yıllarda öncü bir fotoğrafçı, ressam, heykeltraş ve grafik sanatçısı olan Aleksandr Rodchenko için yafta hazırdır: “karşı-devrimci”! Bunu söyleyenlerin sanat ve devrim diye anladıkları şey çirkin, bayağı, boğucu ve gülünç bir insanlık müsameresinden başka bir şey değildir. Güç tapınıcıları için her farklı renk, her farklı açılım hizaya getirilmesi gereken, olmadı mı, derhal ezilmesi gereken bir çıban başıdır. Getirilmek istendiğiniz hiza, hangi ideolojik sosla tatlandırılmış olursa olsun, aşağılık bir buyurganlığın düşlerini süsleyen ruhsuz bir köleler dünyasıdır. Topunun canı cehenneme! Yaşasın Rodchenko! Yaşasın devrimci sanat!
İslam Kaligrafi Sanatı
Farklı dönem ve tarzlarda yapılmış İslam kaligrafi sanatının güzel örneklerinden bir derleme...