"Shag" Amerikalı bir pop art sanatçısı. Gerçek adı Josh Agle. Shag mahlasını adının son ve soyadının ilk hecesini birleştirerek üretmiş. Shag, betimleyici incelik, düz perspektif, canlı renkler ve bir tür ince mizahı kucaklayan keskin, canlı bir estetik ustası.

Resimleri, görsel olarak, 1950'li ve 1960'lı yılların başlarındaki avangard animasyonlara (Gene Deitch'in başında olduğu sıralarda Terry-Toon Stüdyolarında yapılan kısa metrajlı çizgi filmler, Disney'in eğitsel kısa filmleri, bira ve sigara reklamları) ve aynı dönemdeki reklâm sanatına (bilimkurgu ucuz sanatı, altmışların clip art'ı, v.s.) öykünüyor.

Resimleri şık ve havalı ortamlarda yiyip içen, birlikte vakit geçiren karakterler yoluyla tüketimciliğe övgüler düzüyor. Çeşitli dönemlere ait popüler kültüre göndermelerle dolu olan resimlerinde yaşanan bir olayın orta yerinden bir kesit sunuyor bize ve öykünün bütününün gerçekte ne olduğu konusunda bizi merakta bırakıp, öyküyü kendi kafamızda kurmaya izleyiciyi zorluyor.

Shag'ın buradaki resimleri, ünlü ressamların ünlü resimlerine göndermede bulunuyor... Bakalım bu resimlerin hangi usta ressamın resminden hareketle yapıldığını bulabilecek misiniz?