ntik Mısır’dan harita benzeri eşyalar Mezopotamya'da olduğundan daha az sayıda günümüze gelmiştir ama binaları ölçmek ve Taşan Nil’in silip süpürdüğü sınırtaşlarını yeniden dikebilmek için kullanılan ölçüm gereçlerine ilişkin olarak duvar resimlerinde, yazıtlarda ve el yazmalarında görsel kanıtlar bulunmaktadır.

Matematiksel bilgiler içeren ve M.Ö. 1750 ila 1580 tarihleri arasında yazıldığı sanılan Ah-mose veya Rhind papirüsü böylesi bir bilginin önemli bir kanıtıdır.

Rhind Papirüsü M.Ö. 1750 ila 1580

 

Turin Papirüsü Haritası (M.Ö. 1160)

1820'de Mısır'da, antik bir Mısır yerleşimi olan Deir el-Medina'da bir papirüs harita keşfedildi. Şu anda İtalya'nın Turin şehrindeki Mısır Müzesi'nde bulunan ve bu nedenle de "Turin Papirüsü" olarak adlandırılan bu harita Mısır'ın Doğu Çölü'nün orta kesiminde yer alan dağlardaki 15 kilometre uzunluğu olan Hammamat Vadisi'nin topografisini ve jeolojisini resmediyor. Yaklaşık olarak M.Ö. 1160 tarihli bu harita, Amennakhte anıtmezarının yazıcısı tarafından çizilmiş.

 

Turin Papirüsünden bir bölüm... Papirüsü bütün olarak ve daha büyük görmek için resmin üzerine tıklayın...

 

2.8 metre uzunluğunda 41 santimetre genişliğindeki bu harita, siyah renkli tepelerle çökelti kayaları ve pembe renkli tepelerle volkanik kayaları resmediyor. Öte yandan, kahverengi, yeşil ve beyaz noktacıklarla da litolojik olarak birbirinden farklı vadi çakılları resmedilmiş.

Üst tarafı Nil Nehri'nin kaynağının bulunduğu Güney yönünü gösteren bu antik harita aynı zamanda Bir Umm Fawakhir'deki altın işleme yerleşimini, bitişikteki dağda bulunan altınlı kuvars damarlarını, ünlü bekhen taşının [grimsi-yeşil kloritli kumtaşı ve kireçtaşı] çıkartıldığı taş ocaklarını ve çeşitli kültürel özellikleri de gösteriyor. Harita üzerindeki resim yazısıyla yazılmış metinler bölgeden altın çıkarılışı ve bekhen taşının elde edilişi üzerine kimi açıklamalarda bulunuyor.

Bu bilinen en eski jeolojik harita, Dördüncü Ramses (M.Ö. 1151-1149) döneminde, bu kralın Hammamat Vadisi'ne yönelik bekhen taşı çıkarma ekspedisyonlarından birinin kaydı olarak veya bu ekspedisyona yardımcı olması amacıyla çizilmiş.

Haritadaki çizimler Hammarat Vadisinin coğrafi ve jeolojik yapısıyla örtüşüyor.