Çarlık Rusyasının başkenti St. Petersburg'da doğan Roman Tirtov (1892-1990) yirminci yüzyılın erken dönemindeki önde gelen illüstratörlerinden biridir. İllüstrasyonun Altın Çağı olarak adlandırılan dönemin önde gelen isimlerinden biri olan Roman Tirtov ayrıca müzikal revüler ve operalar için yaptığı kostüm ve sahne tasarımları ile de ünlü bir sanatçıydı.

1912 yılında, 19 yaşında bir gençken, moda illüstratörü olmak amacıyla Rusya'dan Paris'e gelen Tirtov, ad ve soyadının baş harflerinin Fransızca telaffuzu olan "Erté" ismini takma ad olarak kullanmaya başladı. İlk olarak, dönemin ünlü Fransız modacısı Paul Poiret için çalışan Tirtov, kısa bir süre sonra Harper's Bazaar dergisi için kapaklar ve illüstrasyonlar yapmaya başladı. Ona ün kazandıran bu çizimleriyle Tirtov kendine özgü Art-Deco tarzını geliştirdi.

Harper's Bazaar için 22 yıl boyunca çalışmayı sürdüren Erté buradaki üretken yıllarında 250 dergi kapağının yanısıra iç sayfalar için de çok sayıda çizimler de yaptı. Hollywood'da büyük bütçeli Ben Hur gibi sessiz filmler için bir süreliğine tasarımlar yaptıktan sonra, tiyatro ve opera için sahne ve kıyafet tasarımları yapmak üzere dergiden ayrıldı. Sonraki 40 yıl boyunca Mary Garden, Josephine Baker, Marion Davies, Lillian Gish, Mata Hari ve Anna Pavlova gibi ünlü opera, sahne ve sinema sanatçılarını giydirdi. Gösterdiği sanatsal başarıları ona "Art Deco'nun Babası" unvanını kazandırdı.