René Gruau (1909 - 2004) İtalyan bir aristokrat ve Fransız bir annenin çocuğu olarak italya'nın Rimini şehrinde doğdu. Üç yaşındayken annesiyle babası boşanan René, çocukluğunu annesiyle birlikte güney Avrupa'nın gözde tatil mekanları arasında seyahat ederek geçirdi. 15 yaşındayken ailenin mali sıkıntıları René'yi mimar olma yolundaki planlarından vazgeçirdi. Bir İtalyan dergi editörünün tavsiyesiyle moda illüstratörlüğü üzerine yoğunlaşmaya karar verdi ve 18 yaşına geldiğinde İtalyan, ingiliz ve Alman yayınlarına sattığı çalışmalarıyla kendisine konforlu bir hayat sağlayacak kadar iyi para kazanmaya başlamıştı.

1928 yılında İtalya'da faşizmin yükselişe geçmesiyle birlikte Gruau annesiyle birlikte Paris'e yerleşmeye karar verdi. Marianne dergisi ve Le Figaro gazetesi için yaptığı çalışmalar sayesinde Worth, Balenciaga ve Schiaparelli gibi tasarımcılarla ilişki kurdu. Yine bu dönemde Christian Dior ile tanıştı.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Le Figaro Gruau'yu birçok modaevinin önemli yan kuruluşlarının olduğu Cannes'a yolladı. Sıkkın ve karamsar Gruau için buradaki yıllar kariyeri açısından durgun bir dönem oldu. Ne var ki savaşın sona ermesi yeni bir iyimserlik dalgası getirdi ve 1947 yılında aralarında devrimci "New Look" (Yeni Görünüm) koleksiyonuyla Christian Dior'un da olduğu bir sürü yeni moda tasarımcısı ortaya çıktı.

Gruau'nun yalın ama duyumsal tarzı o günler için çok uygundu ve Dior'un yaratmaya çalıştığı hava ile kesinkes uyuşuyordu. Gruau ilk reklâm illustrasyonlarını 1947'de Miss Dior için hazırladı ve bu şekilde Dior modaeviyle 50 yıldan fazla süren bir ilişki başlamış oldu.

1948'de Gruau Paris'ten ayrılarak Birleşik Devletler'e gitti ve Flair dergisi için illustrasyonlar yapmaya başladı. Ama Amerikan para tapınıcılığı ve sanatsal özgürlüğün yokluğu onda hayal kırıklığı yarattı. Bu şekilde, Metro-Goldwyn-Mayer'ın kostüm tasarımcısı olma önerisini bile reddederek Avrupa'ya döndü. Dior için çalışmanın yanısıra Moulin Rouge, Scala de Madrid opera evi ve diğer ünlü müşteriler için illüstrasyonlar yaptı.

Mayıs 1968 Fransız öğrenci hareketlerinden sonra Fransız toplumu değişti. Moda ortamalı oldu ve Gruau'nun tarzı artık çok rafine ve uzak görünüyordu. Birçok müşteri siparişlerini iptal etti. Ama 1970'e gelindiğinde Gruau yeniden revaçtaydı. 2000'li yıllarda illüstrasyonları Dior'un poster kampanyalarında hâlâ kullanılıyordu.