Richard Amsel 1947 doğumlu Amerikalı bir grafiker ve illüstratör. 1969 yılında Philadelphia College of Art'dan mezun oldu. 20. yüzyıl sonlarındaki, gösteri dünyasına ilişkin en akılda kalan, en iz bırakan imgelerden bazılarını yaratan Amsel 1985 yılında, henüz 38 yaşındayken hayata gözlerini yumdu. Amsel imzası 30'dan fazla önemli filmin afişinde, 40 TV Guide kapak illüstrasyonunda, çeşitli albüm kapaklarında ve konser afişlerinde görülebilir.

Henüz Philadelphia College of Art öğrencisi iken Hello, Dolly! adlı film için hazırladığı afiş 20th Century Fox tarafından filmin tanıtımında kullanılmak için seçildi. Bunun hemen ardından Amsel New York sanat dünyasında büyük bir popülarite kazandı. Şarkıcı Barry Manilow'un ilgisini çeken Amsel, onun için, Atlantic Records'dan çıkan ilk albümünün kapağını yaptı. Öte yandan sanatçının Bette Miller'in The Divine Miss M albümü için yaptığı kapak büyük ilgi topladı ve bunu yeni albüm kapakları, afişler ve bir dizi dergi reklamı izledi.

Yaptığı film afişlerinden bazıları 1970'lerin en önemli ve en popüler filmleriydi. Bunlar arasında, The Champ, Chinatown, Julia, The Last Picture Show, The Last Tycoon, The Life and Times of Judge Roy Bean, McCabe & Mrs. Miller, The Muppet Movie, Murder on the Orient Express, Nashville, Papillon, The Shootist ve The Sting bulunuyordu.

Genç yaşta ölmesine rağmen Amsel kariyeri boyunca çok sayıda çalışmaya imza attı. Başarısının anahtarı eserlerinin ve resimleme tarzının benzersiz niteliğiydi. Amsel kusursuz bir şekilde nostaljik dönem duygusu uyandırabiliyordu, ama aynı zamanda da hem eskiye hem de yeniye kusursuzca uyan zaman-dışı ve ikonik illüstrasyonlar yaratabiliyordu.

1972 yılında TV Guide dergisi Amsel'e Windsor Dükü ve Düşesini resmeden bir kapak ısmarladılarBöylece Amsel'in bu dergiyle 13 yıl sürecek olan ilişkisi başladı ve bu süre içerisinde Amsel dergi için 40'tan fazla kapak yaptı. Kapak için resmettiği kişiler arasında Mary Tyler Moore, John Travolta, Elvis Presley, Ingrid Bergman, Johnny Carson, Tom Selleck, Nancy Reagan, Frank Sinatra, Prenses Grace, Katharine Hepburn ve Lucille Ball gibi ünlüler bulunuyordu.

1980'lerde film pazarlama kampanyalarında illüstrasyonlardan çok fotoğraflar kullanılmaya başlandı. Film afişi sanatçıları daha çok bilim-kurgu, fantezi ve macera filmleriyle sınırlı bir alanda afişler üretmek durumunda kaldılar. Ama Amsel bu dönemde bile üretken olmayı sürdürdü. Flash Gordon, The Dark Crystal ve Mad Max Beyond Thunderdome filmleri için afişler hazırladı. Ama bir Indiana Jones filmi olan Raiders of the Lost Ark için hazırladığı afişlerin sanatçının en ünlü yapıtları olduğu söylenebilir.