Çok yönlü bir İngiliz sanatçı olan Walter Crane (1845-1915) kendi döneminde en sevilen çocuk kitabı illüstrasyonlarını yapan sanatçılardan biriydi. Her ne kadar yağlıboya resimler yapmış da olsa bunlar hiçbir zaman yaptığı illüstrasyonlar kadar büyük bir başarı kazanamadı. Crane, kendi zamanında olduğu gibi, bugün de en büyük ve en yenilikçi çocuk kitabı illüstratörlerinden biri olarak biliniyor.

Ünlü tahta oymacı William James Linton'ın yanında çıraklık yapan Walter Crane 1862'de The Lady of Shalott adlı tablosunu Kraliyet Akademisi'nde sergiledi ve aynı yıl, renkli baskı süreçlerinin gelişimiyle yakından ilgilenen matbaacı Edmund Evans ile tanıştı. Birkaç yıl içerisinde Evanns Crane'in tasarımlarını yayınladığı kitaplarda düzenli olarak kullanmaya başladı. Durağan imgeler ve güçlü, koyu çizgilerle kendini gösteren Crane'in çalışmaları yeni baskı tekniklerine çok uygun düşüyordu. Aynı zamanda, 1860'lı yılların sonlarında büyük bir sektöre dönüşen çocuk kitapları üretimine de uygun düşüyordu. 1867'den 1875'e kadar daha çok Evans için renkli resimli çeşitli çocuk kitapları üzerine çalışan Crane, kendisine ün kazandıracak One, Two, Buckle My Shoe gibi kitapların resimlemelerini yaptı.

Walter Crane, çocuk kitapları için yaptığı çizimlerde, denizci bir arkadaşının Japonya'dan getirdiği bazı baskıları model olarak kullandı. Kalın dış-hatlar, düzleştirilmiş formlar ve baskıların yekpare renklerinden etkilenen Crane, bu özellikleri resmettiği çocuk şiirleri ve öykülerine aktardı. Hem çocuklar hem de yetişkinler bu alışılmadık resimlemelerden hoşlandı ve yayıncı George Routledge'ın Sixpenny and Shilling Toybooks olarak adlandırdığı seri, dönemin en popüler çocuk kitapları haline geldi.

1880'lere doğru Crane çocuk edebiyatından yetişkin edebiyatına doğru yönelmeye başladı. Sonraki yıllarında süsleme sanatları üzerine eğitim amaçlı kitaplar ve makaleler yayınlamanın yanısıra, Shakespeare ve Edmund Spenser gibi yazarların eserlerini resimledi.

1880'lerin başlarında Sanatlar ve Zanaatlar (Arts and Crafts) akımının öncüsü tasarımcı William Morris ile yakınlık kuran Walter Crane, bu dönemde Sosyalist harekete katıldı. Sonradan Sosyalist yayınlar için haftalık karikatürler çizmenin yanısıra, Sosyalist amaca hizmet eden pankart ve posterlerin tasarımını da yaptı. Sanatı işçi sınıfının yaşamına sokabilme isteğiyle çanak-çömlek, tekstil ve duvar kağıdı tasarımları üzerine çalıştı. Çeşitli sanatçı loncaları için epey zaman harcayan Crane, zanaatkarlar ve tasarımcıların uygulamalı sanatların statüsünü yükseltmek için birlikte çalıştığı 1880'ler-1890'ların Sanatlar ve Zanaatlar Akımında etkili bir isimdi.

Yaşamı boyunca ve hatta 1915 yılında ölümünden sonra da Walter Crane'in çalışmaları özellikle çocuk edebiyatı alanında hem popüler hem de etkiliydi. 1880'lerden itibaren çeşitli çocuk dergileri Crane'in yapıtlarının karakteristiğini oluşturan güçlü hatlar ve resimlerle bütünleşik metinler kullanmaya başladılar. Tarzı ve felsefesi özellikle 1890'lar ve 1900'ların Sanat Okulu [Art School] akımı sırasında geniş ölçüde taklit edildi.

Üretken bir sanatçı olan Walter Crane The Frog Prince (1874), Household Stories from Grimm (1882) ve başyapıtı niteliğindeki Faerie Queene (1894-1896) gibi birçok kitabı resimledi. 1865 - 1886 yılları arasında 50 kitap resimleyen Crane, yüzyılın sona kadar da yılda en az iki kitap resimlemeyi sürdürdü.

Hem İngiltere'de hem de ülkesi dışında büyük saygı gören Walter Crane birçok uluslararası ödül kazandı ve Amerika, Macaristan ve Almanya gibi çeşitli ülkelerde sergiler açtı.