Newell Convers Wyeth (1882-1945) Amerikalı bir illüstratör ve dünyanın en bilinen illüstratörlerinden biri. En çok macera romanları için yaptığı kitap illüstrasyonları ile bilinen Wyeth'in çalışmaları aynı zamanda Saturday Evening Post, Harper's, Scribner's, Collier's, Century, Outing, and the Ladies Home Journal gibi dergilerde de yayınlandı. Lucky Strike, Cream of White ve Coca Cola gibi şirketler için posterler ve takvimler de yapan Wyeth, ayrıca ünlü Steinway piyanolarının üreticisi Steinway & Sons için Beethoven, Wagner ve Liszt resimleri yaptı.

Bunların yanısıra Wyeth kamuya ve özel kişilere ait çeşitli binalara tarihî ve alegorik konularda duvar resimleri ve Birinci ve İkinci Dünya Savaşlarında yurtseverlik duygularını kabartan resimler yaptı.

Sanat eğitimini Massachusetts Normal Arts School'da yapan Wyeth, büyük illüstratör Howard Pyle'ın en gözde öğrencisiydi. Wyeth Batı Amerika'dan manzaralar resmetmek istediği için Scribner's ve Saturday Evening Post için çalışmayı kabul etti ve konuyla ilgili birinci elden bilgi edinebilmek için batıya yolculuğa çıktı. Yolculuğu sırasında Colarado'da sığır çobanlığı yaptı ve New Mexico ve Arizona posta hattında çalıştı.

1911'de R. L. Stevenson'un Treasure Island (Hazine Adası) adlı romanının yeni baskısını resimlemek üzere Charles Scribner's Sons veya kısaca Scribner's olarak bilinen New York'lu yayıneviyle anlaştı. Ona asıl ününü sağlayan bu çalışmasından sonra Wyeth Kidnapped (1913), The Black Arrow (1916), The Legends of Robin Hood (1917), The Last of the Mohicans (1919) ve The Yearling (1939) gibi çok sayıda kitabın resimlemesini yaptı. Resimlemesini yaptığı toplam kitap sayısı 112'yi buluyor.

Wyeth fotoğrafla yarışabilecek kadar gerçekçi tarzda resimlemeler yapıyordu. Wyeth bazen melodramatik olarak görülen illüstrasyonlarını, izleyicinin hemen algılayıp anlayabileceği şekilde resmediyordu.