Bolero
Maurice Ravel

Fransız besteci Maurice Ravel'in (1875–1937) en ünlü bestesi olan Bolero, tek bölümlü bir orkestra parçası. Rus balerin İda Rubenstein'ın ısmarladığı bir bale olarak bestelenen parça ilk kez 1928 yılında seslendirildi.

Müzik, parça boyunca sabit olarak kalarak bir veya birden fazla trampetin çaldığı sürekli tekrarlanan bir ritim üzerine bir inşa edilmiştir. Melodi farklı çalgılar üzerinden ilerler.

Bu sıra şöyledir: 1) flüt, 2) klarnet, 3) fagot, 4) mi bemol klarnet, 5) obua d'amore 6) trompet (flütle birlikte, ama flütün sesi pek duyulmaz ve ilk bölümde olduğundan daha yüksek bir oktavdadır), 7) tenor saksafon, 8) soprano saksafon, 9) boru, pikololar ve celesta, 10) obua, İngiliz borusu ve klarnet, 11) trombon, 12) üflemeli çalgıların bazıları 13) birinci kemanlar ve bazı üflemeli çalgılar 14) bazı üflemeli çalgılarla birlikte birinci ve ikinci kemanlar 15) kemanlar ve bazı üflemeli çalgılar, 16) orkestradaki bazı çalgılar, 17) ve parçanın sonunda orkestradaki bütün çalgılar melodiye katılır.

Öte yandan, melodi parça boyunca C'de çalınmayı sürdürürken, parçanın ortasından sonra diğer enstrümanlar onu farklı anahtarlarda ikilerler.

Tek kelimeyle söylemek gerekirse, Ravel'in Bolero'su çok ama çok çılgınca...