aylon poşet kullanımını bir nebze olsun azaltmak için markete giderken yanınızda bir çift kumaş torba almayı  muhtemelen çoğu insan gibi hiç düşünmemişsinizdir. Bunu alışkanlık haline getirmeye çalışan parmakla sayılacak kadar az kişiden biri olsanız bile bunu yapamadığınız durumlar mutlaka oluyordur. Peki eve geldiğinizde bu başbelası naylon poşetleri ne yapıyorsunuz?

Muhtemelen mutfaktaki lavabonun altındaki dolapta duran başka bir naylon poşetin içine tıkıştırıyorsunuzdur. Her gün epey bir ürettiğiniz muhtelif çöplerinizi koyacağınız çöp torbası olarak işe yarıyor olmalılar. Buna rağmen, bu naylon poşetler evinizin içinde tıpkı bir korku filmindeki gibi önü alınamaz bir şekilde çoğalıyorlar, değil mi?

Naylon poşetleri geri dönüştürmek çok zor bir iş. Bunlar için geri dönüşüm programları bulunmuyor ve petrol satın alıp yeni naylon poşetler yapmak çok daha ucuz. Polietilen bir termoplastik ve dünyada her yıl 60 milyon ton üretiliyor.

Bugün bir çok ülke ve şehir naylon poşet kullanımını yasakladı, ya da bunu yapmak üzere. 2007’de üzerinde “Ben Bir Naylon Poşet Değilim” (I Am Not A Plastic Bag) yazan kadın el çantaları epey bir yaygara kopardı ve o zamandan beri de bunlar iyi satıyor.

İşte size bu konuda neler yapılmış olduğunun kısa bir çetelesi:

1. ABD’de San Fransisco ve Oakland naylon poşetleri yasakladı.

2. Çin naylon poşetlere vergi koydu ve ve Haziran 2008’de naylon poşet kullanımını yasakladı.

3. San Jose ve Chicago naylon poşet kullanımını yasaklamayı düşünüyor.

4. Birleşik Arap Emirlikleri herbir naylon poşet için artık ücret alıyor.

5. Yeni Delhi’de naylon poşet dağıtımı yapmak bir suç ve cezası yaklaşık 600 ABD doları civarında.

6. İskoçya’da küçük bir kasaba yarı-başarılı bir geri dönüşüm programı başlattı.

7. Whole Foods süpermarket zinciri manav reyonunda naylon poşet kullanımını yasaklıyor.

8. Bangladeş 2002 yılında naylon poşet kullanımını tümüyle yasakladı.

9. Avrupa Birliği’ndeki çeşitli ülkeler naylon poşetleri yasakladı ve Avrupa Birliği naylon poşetleri tümüyle yasaklamayı düşünüyor.

10. Trader Joe's manavlar zinciri, dükkanlarında naylon poşet kullanımını yasakladı.

11. Hindistan, Avusturalya naylon poşet kullanımını yasaklamayı düşünüyor.

12. İrlanda naylon poşetler üzerine bir vergi koyunca (poşet başına 33 sent) naylon poşetler ortadan kaybolup gitti.

13. Kanada’daki Leaf Rapids kasabası naylon poşetleri yasakladı.  

14. Ve naylon poşeti yasaklayan şehir ve ülkelere yenileri eklenmeye devam ediyor.

Öte yandan, yıkanabilir, yeniden kullanılabilir ve kolaylıkla geri dönüştürülebilir olan kumaş torba kullanma yolunda güçlü bir yönelim var.

Peki ne oldu da bütün dünya birdenbire naylon poşetleri yasaklamaya başladı?

Çünkü, hayvanlar için bir tehlike oluşturuyor, naylon yiyen hayvanlar çok geçmeden ölüyor; ırmakları ve kanalizasyonları tıkıyor ve akışlarını engelliyor, sele neden oluyor (Yeni Delhi’de naylon poşetlerin sebep olduğu sel onlarca kişinin ölümüne neden oldu ve bu yüzden yasaklandı), sağlık ve güvenlik sorunlarına yol açıyor, Afrika’da ve Kuzey Amerika’da durgun su toplayan naylon poşetler sıtma hastalığına kaynak oluşturuyor.

Ayrıca naylon poşetlerin çözülmesi onlarca yıl alıyor bunlar katı atık sahalarını dolduruyor. Çözüldüklerinde ise toprağa ve suya toksinler salıyorlar.

Ama bir çok market zinciri yasağa karşı çıkıyor, müşterilerin kağıt veya kumaş yerine naylon poşetleri tercih edeceğini düşünüyorlar. Sanki bundan birkaç onyıl önce insanlar kesekağıdı ve file kullanmıyormuş gibi!