Mostar'daki tek kemerli Stari Most ("Eski Köprü") 1566 yılında Osmanlı İmparatorluğunun yükseliş döneminde Mimar Sinan'ın öğrencisi Mimar Hayrettin tarafından yapıldı. Köprü, Neretva Nehri'nin ayırdığı şehri sadece fiziksel olarak birbirine bağlamakla kalmadı, ama 20 yüzyıla gelindiğinde birçok milliyet ve etnisitenin bir aradalığını simgeler hale geldi.

Osmanlılar'ın Bosna'yı fethedişinden önce Mostar, Neretva Nehri üzerindeki stratejik bir geçiş noktasında bulunan küçük bir köydü. Kanuni Sultan Süleyman döneminde inşa edilen Stari Most'un yerinde önceden tahta bir asma köprü bulunuyordu. Şehre adını veren Taş Köprü, Mostar'ın Hersek bölgesinin en önemli şehri haline gelmesini sağladı.

Köprü, Yugoslavya'nın parçalanma sürecinde önce Sırpların ve ardından da Hırvatların saldırısına uğradı ve 9 Kasım 1993'de Hırvat tanklarının açtığı ateş sonucu yıkıldı. Savaş sonrasında köprü aslına uygun olarak yeniden inşa edildi ve 23 Temmuz 2004'te köprünün restorasyonu tamamlandı.

Köprünün iki yanında iki müstahkem kule bulunuyor. 4 Metre genişliğindeki köprü 30 metre uzunluğunda ve orta yerindeki yüksekliği 20 metre.