"El Castillo Piramidi" olarak da bilinen Kukulcan Tapınağı, Meksika'nın Yucatán eyaletinde yer alan Chichen Itza arkeolojik bölgesinin merkezindeki görkemli Mezo-Amerikan basamaklı piramididir.

Bu piramid M.Ö. 10. ve 13. yüzyıllar arasında bir zamanda Maya Uygarlığı tarafından inşa edildi ve tanrı Kukulcan'ın tapınağı olarak kullanıldı. Kare biçiminde teraslardan oluşan bu basamaklı piramidin dört tarafında, tepedeki tapınakta sona eren basamaklar bulunmaktadır. Kuzey'deki basamakların iki yanında büyük tüylü yılan başı heykelleri vardır. İlkbahar ve sonbahar gündönümlerinde, basamaklı katların köşesinden kuzey yönündeki basamaklara vuran gölge, alt taraftaki yılan başı heykeline kadar yukarıdan aşağı uzanan bir yılan görünümü vermektedir. Mayalar, Kukulcan (tüylü yılan) tanrısının bu şekilde yılda iki kere yeryüzünü ziyarete geldiğine inanıyorlardı.

Piramidin üç yanında 91 basamaklı merdivenler bulunmaktadır. Kuzey'deki merdivenlerin basamak sayısı ise 92'dir. Ve bütün bu basamakların toplam sayısı, bir yıldaki gün sayısı olan 365'tir.

Mezo-Amerikan kültürler eski piramitler üzerine daha büyük piramitler inşa etmişlerdir ve Kukulcan Piramidi de buna bir örnektir. Bu şekilde, tepedeki tapınağın altında gömülü bulunan bir diğer tapınak daha bulunmaktadır.

Yapı 24 metre yüksekliğindedir ve buna ek olarak 6 metre yüksekliğinde tapınak bulunmaktadır.

Yapı dokuz katlıdır ve bunun Maya inanışındaki Yeraltı Dünyalarının dokuz katına karşılık geldiği düşünülmektedir. Aynı şekilde, piramidin ortasındaki 13 katın da Göksel Dünyaların sayısına karşılık geldiği sanılmaktadır.