İnşa edildiği dönemin en büyük yapısı olan San Pietro (Aziz Petrus) Bazilikası, Vatikan'da yer alan bir Geç Rönesans kilisesi. dünyadaki en büyük iç mekana sahip olan bu kilise 60 bin kişi alabiliyor. Yapımına 1506'da başlanan ve 1626'da tamamlanan kiliseye çok sayıda mimar katkıda bulundu. Kabul edilen ilk plan Bramante'nindi. Bu plan kubbeli devasa bir Yunan Haçı biçimindeydi ve kubbesi büyük dairesel Roma tapınağı Pantheon'un kubbesinden esinlenmişti. Sonradan çeşitli mimarlar tarafından planda değişiklikler yapıldı. Ama en önemli değişikliği 1546'da projeyi üstlenen Michelangelo yaptı. Michelangelo önceki tasarımları da göz önünde bulundurarak payandaları, duvarları ve kubbeyi yeniden dizayn etti.

San Pietro bazilikası haç biçimli ve Latin haçı formunda uzun bir nefi bulunuyor. Yerden 136 metre yükseklikteki kubbesi ise dünyanın en yüksek kubbesi unvanına sahip. Kubbenin iç çapı ise 41 metre uzunlukta.

Oniki havariden biri olan San Pietro'nun kabrinin bulunduğu bu kilise, bu nedenden dolayı Hıristiyanlığın en kutsal mekanlarından biri kabul ediliyor.