Dünyanın en ünlü neolitik yapısı olan Stonehenge [anlamı: taşyapıt] İngiltere'nin güneyindeki Wiltshire ilinde Salisbury Düzlüğü'nde bulunuyor. Stonehenge form olarak merkezdeki bir sunak taşının çevresinde dikili duran eşmerkezli dikilitaş halkaları dizisinden oluşuyor. İlk halka özgün haliyle beş trilitin bir atnalı planına sahip. Bunların en yükseği yerden 6.7 metre yüksekliğe sahip. Bunları, 2 metre boyunda daha küçük dikitlerin oluşturduğu bir daire çevreliyor. Mavitaş olarak adlandırılan bu volkanik taşların buraya Güney Galler'den 240 kilometre boyunca taşınarak getirildiği düşünülüyor.

Sonra kireçtaşından, yerden 4 metre yüksekliğe sahip tek parça taşların oluşturduğu bir dış daire yer alıyor. Özgün yapıda bu taşların üzerinde kiriş taşları (lentolar) birbirlerine bitişik bir şekilde çepeçevre yer alıyordu.

Bu daireyi ise oyuklara yerleştirilmiş küçük "işaret taşları"ndan oluşan bir daire çevreliyor. Ve bunun da ötesinde bir daire şeklinde kazılmış bir hendek bulunuyor. Stonehenge'le Heelstone adı verilen bir dikilitaş arasında uzanan uzun bir anayol bulunuyor.

Stonehenge'in inşasına ilk kez M.Ö. 3100 yılında başlanmış ve 1500 yıl boyunca çeşitli eklemeler ve yeniden düzenlemelerle bugünkü halini almış.

Kutsal bir mekan olduğu düşünülen Stonehenge muhtemelen dinsel ayinlerin düzenlendiği ve ölülerin gömüldüğü bir mekan olarak kullanılmış. Taşların konumlarının bazı astronomik olgularla çakışıyor olması ise Stonehenge'in ilginç olma özelliğini artırıyor.