Türkiye'nin genç piyanisti:
Eylül Esme Bölücek

 

Eylül Esme Bölücek 29 Ağustos 2000 tarihinde dünyaya geldi. 2,5 yaşındayken duyduğu melodileri klavyeye aktarmaya ve doğaçlama yapmaya başladı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın bir müzik kuruluşu ile birlikte Ankara okullarında 2006 yılında yapmış olduğu “Müzik ve Güzel Sanatlar Yetenek Taraması” projesi dâhilinde yapılan testler sonucunda “mutlak işitme anlamına gelen absolut kulağa ve en üst seviyedeki müzikal işitme hassasiyetine doğuştan sahip olduğu” anlaşıldı.

2008 – 2009 öğretim yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Bale İlköğretim Okuluna 3.sınıftan kabul edildi.

İlk resitalini 9 yaşında verdi.

Akademik başarısından dolayı 2010 - 2011 öğretim yılında Fakülte ve Okul yönetiminin aldığı kararla 4. sınıftan 6. sınıfa atlatıldı.

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) Şubat 2011 tarihinde Bölücek için bir CD kaydı gerçekleştirdi.

Bölücek,"9th International Graduated Education Conference"de Bilkent Gençlik Oda Orkestrası eşliğinde bir açılış konseri verdi.

Eylül Esme Bölücek Nisan 2011 tarihinde Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası eşliğinde Mozart’ın “KV.414 La majör 12 No'lu Piyano Konçertosu”nu (Allegro) seslendirdi.

İdil Biret, Eylül Esme Bölücek’i Uluslararası Ayvalık Müzik Akademisi bünyesinde Eylül 2011’de düzenlediği ustalık sınıfına özel olarak davet ederek kendisiyle çalıştı.

Bölücek, 27 Kasım 2011 tarihinde 12. Uluslararası Antalya Piyano Festivali kapsamında solist olarak görev aldı.

28 Nisan 2012 tarihinde Bilkent Senfoni Orkestrası eşliğinde Mozart’ın “KV.488, La majör 23 No'lu Piyano Konçertosu” nu seslendirdi.

Eylül 2013’de Avrupa Sanatlar Akademisi’nin davetlisi olarak ve Varşova Türk Büyükelçiliğinin himayesinde Polonya’nın Başkenti Varşova’da bir resital verecek. 2013 konser programları arasında St.Petesburg ve Moskova konserleri de var.

Amerika Birleşik Devletleri'nde düzenlenen Aspen Müzik Festivaline kabul edilen Eylül Esme Bölücek, Juilliard Müzik Okulu'nun müzik direktörü dünyaca ünlü piyano pedagogu Yoheved Kaplinsky ile 2013 yılında 2 ay boyunca çalışacak.

Bölücek, Orkestra Şefi Orhun Orhon’la armoni ve kompozisyon, Eda Delikçi ile keman çalışmaktadır.
Dört yıl önce Oya Ünler’le başladığı piyano eğitimini Gülnara Aziz ile sürdürmekte olan Eylül Esme Bölücek, Bilkent Üniversitesi Müzik ve Bale İlköğretim Okulu 8. sınıfında öğrenim görüyor.

Eylül Bölücek'in Facebook'ta da bir grubu bulunuyor. Siz de bu gruba katılarak bu genç piyanistimize manevi desteğinizi verebilirsiniz.

 

Eylül'ün Facebook grubuna gitmek için tıklayın >>>