Jazz'ın Tarihi
 

Bu dosyada, başlangıcından bugüne kadar jazz'ın tarihi ve farklı jazz türlerini ana hatlarıyla inceliyoruz...

Fado müziğinin Kraliçesi: Amália Rodrigues
 

Portekiz Fado müziğinin unutulmaz sesi Amalia Rodriguez'in Portekiz tarihiyle iç içe geçen hayat hikayesi...

Arabesk Müziğin Toplumsal Temelleri / Ayşe Hür
 

Ayşe Hür'ün bu yazısı arabesk müziğin hangi toplumsal ve sınıfsal saiklerle ortaya çıkıp yaygınlaştığını ortaya koyuyor. Ülkemizde arabesk müzik konusunda zaman zaman alevlenen tartışmaları doğru bir biçimde analiz edebilmek için mutlaka okunması gereken bir yazı...

Türkiye'nin Genç Piyanisti: Eylül Esme Bölücek
 

Ender bulunan bir müzik yeteneğine sahip olan Eylül Esme Bölücek 2000 doğumlu genç bir piyanistimiz... İşte, bu üstün yetenekli genç piyanistimizin kısa öyküsü...

Latin Amerika'dan bir nefes müzik / Eray Aytimur
 

Venezuelalı müzisyen ve siyasetçi José Antonio Abreu'nün 1975’te Karakas’ın varoşlarından gelen 12 çocuğa müzik eğitimi vererek başlayan ‘El Sistema’ projesi olmasaydı, yaklaşık 265 bin çocuk bugün ‘Başka bir dünya mümkün’ demeyi öğrenemeyecekti. Sadece bu çocuklar değil, aileleri ile yakın çevreleri de çete çatışmalarına, silah ve uyuşturucu ticaretine ve cinsel sömürüye teslim hayatlarını günbegün tükenerek sürmeye devam edeceklerdi. Oysa ‘El Sistema’ vesilesiyle yıkık dökük mahallelerin sokakları bile artık konserlere çıkarken parlak aynalı gökdelenlerin elleri kırmızı tuğlası eksik gecekondulara temas edebiliyor.

Hair müzikali 40 yaşında
 

Ünlü Amerikan rock müzikali Hair 40 yaşında. 1960'ların hippi karşı-kültürünün ve cinsel devriminin ürünü olan müzikalin bazı şarkıları Vietnam savaşı karşı barış hareketinin marşları haline geldi.

Fado müziğinin Kraliçesi: Amália Rodrigues
 

Portekiz Fado müziğinin unutulmaz sesi Amalia Rodriguez'in Portekiz tarihiyle iç içe geçen hayat hikayesi...

Janis Joplin'in seslenişi
 

Janis Joplin'in kısa hayat hikayesini anlatan bu yazı, aynı zamanda birbirinden güzel Janis Joplin resimleri eşliğinde, şarkıcının "Call on me" adlı şarkısının sözlerini sunuyor.