Dr. Strangelove
Stanley Kubrick
 

Filmin tam adı şöyle: Dr. Strangelove ya da Edişelenmeyi Bırakmayı ve Bombayı Sevmeyi Nasıl Öğrendim". 1964 yapımı bu kara mizah filminin yönetmeni Stanley Kubrick ve başrollerde Peter Sellers oynuyor. Evet, başrollerde. Çünkü Peter Sellers bu filmde üç ayrı karakteri büyük bir başarıyla canlandırıyor. Dr. Strangelove, Soğuk Savaş'la dalga geçen ve fakat bu soğuk savaş psikolojisinin nasıl küresel bir yıkıma yol açabileceğinin altını çizen bir film.

 

 

Film, kafayı komplo teorileriyle yemiş bir ABD hava kuvvetleri generalinin komutanı olduğu askerî üsten Sovyetler Birliği'ne yönelik bir nükleer saldırı başlatması ve Amerikan devlet başkanı ve danışmanlarının bu felaketi önleme çabaları üzerine kurulu. Ve bu sırada, nükleer bomba yüklü uçak aldığı emir gereği dış dünyayla tüm iletişimini kesmiş ve hedefine kenetlenmiş olarak uçmakta, zaman gitgide daralmaktadır.

Filmde hem hava üssündeki İngiliz komutanı, hem ABD Devlet Başkanı'nı, hem de eski bir Nazi bilimadamı olan Dr. Strangelove'ı canlandıran Peter Sellers gerçekten de film boyunca olağanüstü bir oyunculuk performansı sergiliyor.

Bu filmi seyretmek için pekçok neden var.

Orijinal adı: Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Yönetmen: Stanley Kubrick

Yapım yılı: 1964

Siyah-Beyaz.